Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tip na výlet: Železná kráska nedaleko LitoměřicÚvodník: Rozhledna Varhošť u Litoměřic nabízí mimo krásný výhled do údolí Labe i zážitek ze své konstrukce. Originální kovová vyhlídka snadno konkuruje co do výhledů i nedaleké Milešovce.

Článek:

Rozhledna, která prvně spatřila světlo světa roku 1891, měla do dnešní podoby ještě co dohánět. Nepříliš vzhledná dřevěná konstrukce, jíž padly za oběť blízké duby, byla čistě účelovou stavbou, od které se architektonická dokonalost ani nečekala. Jak se dalo předpokládat, trvanlivost této amatérské vyhlídky nebyla zrovna nejdelší, takže „orlí hnízdo“ Varhošť muselo být kvůli bezpečnosti strženo. Z počátku 20. století se dochovalo několik návrhů k vybudování nové rozhledny, většina z nich počítala s pevnou kamennou stavbou. Nakonec rozhodla o rozhledně mizivá finanční situace. Vybudován byl pouze kamenný základ o výšce jednoho patra. Dodatečně byla vztyčena trámová konstrukce, která plnila funkci zatím první oficiální rozhledny na vrcholu Varhošť.

Po čtyřiceti letech bohaté návštěvnosti dosloužila dřevěná věž a nastal čas úvah, jakou podobu zvolit pro rozhlednu, která by měla splňovat funkci vyhlídkovou a zároveň být i esteticko-architektonickým počinem, který bude kraj reprezentovat.

Dnešní ocelová rozhledna má centrální nosnou „rouru“, kterou obepínají tři vyhlídková patra. Zabudována je do původní kamenné podesty a na vrchol musela být dopravena vrtulníkem. Otevřením v roce 1973 se železná kráska nabídla k vystoupání za krásným výhledem již mnohému návštěvníkovi. Svým chladně ladným tvarem působí rozhledna až mimozemsky, jako zapomenutý artefakt cizí civilizace v houštinách Českého středohoří.

Na Varhošť se můžete přijet pokochat přes Litoměřice, do obce Kundratice. Pro nezbedné děti, které nepříliš náročný výstup asi neunaví, je u míst vyhrazených k parkování umístěno i hřišťátko.

Nebudou-li mít ani dospělí dost, čeká na ně ještě nedaleká Milešovka. Nejznámější vrch Českého středohoří hostí návštěvníky od minulého desetiletí i na své vyhlídce, která byla předtím určena pouze pro potřeby zdejší meteorologické stanice.

 Zdroj fotografií: www.ceskestredohori.cz + Miaow Miaow/wikipedia

29.07.2020 - Michaela Wilhelmová