Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Národní divadlo láká na Stopparda, Kryla i SuchéhoÚvodník: Blížící se nová 124. sezóna v pražském Národním divadle se ponese v duchu již charakteristické pestré dramaturgie. Vedle světové klasiky dostane prostor i česká, nezapomene se na uvádění současných autorů.

Článek: Připravují se i projekty přesahující žánry, zajímavé koprodukce, které nabídnou množství hereckých příležitostí. Dokončen bude i Mozartovský jubilejní rok.

První premiérou baletu je nestárnoucí klenot baletního repertoáru Romeo a Julie v poetické choreografii Y. Vamose. Významným počinem bude choreografie Petra Zusky s prozatímním názvem Sólo pro tři. Jedná se o neobvyklé taneční divadlo inspirované písněmi, životem i osudovostí zpívajících básníků Jacquesa Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. "Jsou to tři osobnosti různých jazyků, ale mluví stejným hlasem. Hlasem své doby, svého národa, ale především hlasem lidského srdce," říká šéf baletu Národního divadla Petr Zuska.

Činohra přinese deset premiér, které spojují závažná témata peněz, politiky a morálky. Nejsledovanější bude asi inscenace nové hry Toma Stopparda Rock-n-roll. "Neměli jsme jinou volbu než tuhle hru, která bude po Londýně prvním uvedením na evropském kontinentě, uvést. Ale rozhodně to není z nutnosti, ale z radosti," říká šéf činohry ND Michal Dočekal. Rock-n-roll se odehrává střídavě v Československu a v Anglii a konfrontuje salónní marxismus s normalizační realitou v ČSSR.
V netradiční, ale nikoli ojedinělé roli autora se představí i Pavel Landovský, který v Divadle Kolowrat uvede gaunerskou tragikomedii Protentokrát zbohatnem. Politickou notu dovrší inscenace David a Goliáš. Komedie Václava Štecha ukazuje, že předvolební praktiky se od roku 1915 příliš nezměnily. Režie se ujme Ladislav Smoček.
K novinkám náleží i Klub přátel činohry cyklus koncertů Hudební Kolowrátek, v němž vystoupí např. R. Krajčo, J. Budař nebo V. Koubek.

Pozadu nezůstane ano opera. Již 1.září předvede klasicistní dílo J. Myslivečka Antigona a posléze Mozartovu operu La clemenza di Tito. V dubnu přijde na řadu jazzová opera Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Dobře placená procházka, kterou inscenačně připravuje režisér světového formátu Miloš Forman se svými syny.

Přehled nejbližších premiér
J. Mysliveček – Antigona 1.9. 2006
W.A.Mozart - La clemenza di Tito 14. 10. 2006
B. Smetana – Tajemství 27.10.2006
Tři životy - Benefice V. Chramostové 2.11.2006
S. Prokofjev – Romeo a Julie 19.11.2006
N.V.Gogol - Revizor 23.11.2006


07.09.2006 - Jindřiška Kodíčková