Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Neratovice se chystají na zítřejší kulminaci LabeÚvodník: Neratovice se chystají na zítřejší kulminaci Labe. Městský úřad vyzývá městským rozhlasem dobrovolníky (pytlování písku, stavba zátaras, pomoc při evakuaci), aby se dostavili na MěÚ nebo Městskou policii.

Článek:
Podle neověřených zpráv by mohla maximální úroveň vody dosahovat až k zimnímu stadionu. Ve městě vznikají pytlopískové barikády proti vodě, v ulici Kapitána Jaroše (poblíž bývalého hotelu Martínek, těsně pod sportovní halou) a v ulici Masarykova (kousek pod Českou spořitelnou).
Spolana, která byla již ráno pomalu zaplavována zpětným proudem od Mělníka, přijala v některých případech opatření, která dokonce přesahovala povodňový plán. V současné době je Spolana zaplavena z cca 70 - 80%. Veškeré chemikálie jsou přestěhovány do pater, výrobní provozy byly již včera odstaveny a kolem desáté hodiny dnes ráno byl vypnut elektrický proud v celém areálu.
Obávaná dioxinová zátěž je zatím v nezatopené části podniku a navíc chráněná asi metrovou betonovou protizáplavovou zídkou, nebezpečí zatím tedy nehrozí.
Budova staré elektrolýzy s rtuťovou kontaminací (v půdě i budově) je obestavěna hradbou z pískových pytlů. Dle vyjádření Spolany rtuť díky svým vlastnostem (nemísí se s vodou a je těžší) zůstane na svém místě a nebude splavena do Labe.
Obec Mlékojedy se připravuje na nejhorší. Úroveň vody dosahuje přesně roviny povrchu silnic a po dalším zvýšení hladiny, které je očekáváno, zřejmě dojde k pomalému zaplavování obce. Pěší provoz na železničním mostě je omezen pouze pro tamní obyvatele. Místo hlídá policie a hasiči.
Mlékojedy samotné se postupně dobrovolně evakuují. Svůj autobus poskytla fa Nerabus, v obci je i několik soukromých stěhovacích firem.
Voda z Labe si již našla cestu do mlékojedské pískovny, která je již téměř plná (voda sahá až k silnici Mlékojedy - Tišice). Zatím jsou zaplaveny polnosti mezi Mlékojedy a Labem.
Situace v Lobkovicích je také vážná. Voda se díky terénnímu zlomu zatím drží na jejím okraji, v některých případech zaplavuje části zahrad položených přímo kolem řeky. Voda v nejbližších chvílích zřejmě zaplaví ohyb silnice v ulici Palackého (ulice u veslařských loděnic, poblíž bývalého mlýna - spojka od benzinky dolů k vodě).

Lidé mohou volat na krizové mělnické lelefonní číslo 0206/62 44 26


Schody z železnižního mostu na Mlékojedské straně

Pohled na Spolanu - měl být přes pole...

Mlékojedské fotbalové hřiště, nyní plavecký bazén

Labe proudí do pískovny (pohled do zákruty, kde bývala houpačka)

Pohled od pískovny na Spolanu

Mlékojedští hasiči

Plavební komora (z plavebních vrat je vidět pouze zábradlí)

Na tabuli čteme: Polabská cyklostezka

Hasiči kontrolují postup vodu na Mlékojedy

River (o metr více vody než na předchozí fotografii)

Voda je v Kostomlatských sadech až u Hospody "U žebráka"

Zátarasa u "hotelu Martínek"

Česla jsou plně zdvižena, dole by neplnila žádnou funkci


14.08.2002 - Martina Bittnerová