Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Úkoly a internet - opravdu jenom pomáhá?Úvodník: Internet by měl být nejkratší cestou, jakou si doplnit, popřípadě ověřit informace. Postupem času, bohužel, slouží ke stahování celých referátů a seminárních prací. Většina dnešní mládeže nemá potřebu číst knihy, když jejich anotace už někdo dal na „net“.

Článek:

V dobách, kdy nefungovala světová komunikační síť, byli studenti alespoň nuceni zajít do knihovny a nahlédnout do díla, které měli přečíst. Dělali si výpisky z jednotlivých stran a ze shrnutí. Ovšem dnes internet funguje jako síť mezi knihou a studentem. Není ovšem sítí komunikační, ale spíš tou rybářskou, kdy chytá oběti do svých spárů a ke knize je ani nepustí.

Pamatuji si na jednu z prvních hodin na gymnáziu, kdy jsme „začali“ pracovat s internetem. Dostali jsme za úkol vyhledat zajímavé adresy. Zvítězily stránky typu Ctenarskydenik.cz a Seminarky.cz.

Samozřejmě, že tyto stránky nejsou v podstatě špatné, když se informace z nich čerpají jen někdy a pro kontrolu, ale dnes se stahují rovnou celé referáty a někteří se je ani neobtěžují přepsat. Dříve si někteří učitelé mysleli, že opisovali jen spolužáci mezi sebou, ale stejné znění práce mělo několik škol v republice.

Referáty z povinné četby ale nejsou jediným problémem. Spíše tím nejmenším. Dnes se stahují informace, které studenti využívají i ve svých seminárních pracích a to i na vysokých školách. Pokud někdo stáhne cizí práci a podepíše se pod ní svým jménem, jedná se zde o plagiátorství. Proti tomu se v poslední době snaží někteří pedagogové zamezit tím, že vyhledávají klíčové výrazy na internetu nebo pomocí softwarů vyhledávají, zda-li konkrétní práce nebyla na světě dávno před tím, než je datována.

Zde ovšem platí otázka: Nestudujeme hlavně kvůli sobě? Proč tedy někteří předstírají zájem o látku, když se ani nesnaží o ní něco zjistit a schovávají se za práce jiných? Fakt, že studentka, která přinese svoji esej, která je psána v mužském rodě je sice trapný, ale možná už zde působí drobná degenerace způsobená internetem.
Používání této sítě je výhodou a jako takové by si ji měli lidé vážit. Zde totiž vždy neplatí „co je psáno, je dáno“. Na internet se mohou dostat zcela mylné informace a jejich použitím a neověřením si jich zesměšníme především sami sebe. Vsadit celou svoji práci na někoho, koho vlastně ani neznáme (ale jeho text krademe) je lehkomyslné.

Nejenom děti degenerují u počítačových her, ale i dospělí, kterým se nechce shánět nové informace, a tak v klidu vsedě u počítače surfují. Ovšem pozor - to, že někdo umí najít klíčová slova, téma práce a stáhnout ji, také vypovídá o tom, že s komunikační sítí vlastně ani pracovat neumí. Okopírovat první referát, který po zadání naskočí je sebevražda, protože trochu „kyber“ kantor na referát narazí. A těchto případů není opravdu málo.

Foto: Majaky.cz27.09.2006 - Aneta Šimonková