Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Je řemeslo stále více vzácnější?



Úvodník: Říká se, že poctivé řemeslo se vytrácí. Dnes se převážně pracuje s počítačem a na spoustu věcí používáme mechanické stroje. V této oblasti pak těžko zužitkujete svoji manuální zručnost. Přitom existuje mnoho oblastí, jejichž ruční výrobky se nedají srovnat s těmi, které jsou vyráběny sériově.

Článek:

Dospělí vštěpují svým dětem, že minimálně s maturitou najdou slušné místo. I když má mladý člověk vztah a talent k určitému odvětví, raději se ho vzdá, pokud není studium zakončeno maturitním vysvědčením. Co s oborem na který existuje pouze výuční list?

Je pravda, že maturitní vysvědčení lze získat nástavbou, ale to už jsou nějaké roky studia navíc. Přitom povolání jako zlatník, sklenář, vlásenkář, maskér, starožitník nebo keramik lze považovat za umělecká a mnohdy musí mít student více trpělivosti než na jiné střední odborné škole. Ale jak zde není vidina maturitního výstupu, tak se mladý člověk raději rozhodne pro studium na jiné škole a jeho talent se možná už nikdy nevyužije, což je škoda, protože dnes těchto lidí opravdu ubývá. Sice existují i střední umělecké školy, ale tam je zase velký nápor a všichni se tam prostě nedostanou. Pak musí ti neúspěšní zvolit jiné odvětví, ze kterého ročně vychází mnoho odborníků, kterých je naopak přebytek.

I když něčí ratolest není zrovna, co se týká intelektu, nejbystřejší, rodiče ji raději zaplatí soukromou střední školu. Hlavně, že bude maturitní vysvědčení. A přitom by se právě tento člověk mohl živit jako aranžér nebo klenotník. Nakonec na výuční obory zbývají většinou ti, kteří se ve škole nikdy moc nesnažili a mnohokrát ani řemeslo stejně nedokončí.

Zatím to vypadá na dvě východiska. Buď bude řemeslných pracovníků stále ubývat a ti, kteří vydrží, budou tak vzácní, že se tento obor stane prestižním anebo bude více přibývat učilišť, kde bude možné získat maturitní vysvědčení jako na jiných školách. Jinak tyto oblasti mohou zaniknout, což je škoda, protože nic se nevyrovná poctivé ruční práci.

Foto: www.faber.cz



28.09.2006 - Aneta Šimonková