Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nesmiřitelný duch s doutníkem a v buřinceÚvodník: Tak právě s těmito nepostradatelnými rekvizitami se do podvědomí celého světa dostal nejvýznamnější britský politik minulého století Winston Churchill.

Článek:


Knihu sestavil vojenský historik Michael Paterson, jenž se na osobnost sira Churchilla celoživotně badatelsky zaměřuje. Vlastní a v knize publikoval velké množství unikátních snímků, jež mapují státníkův život od raného dětství (nejstarší fotografie dvouletého Winstona v dívčích šatičkách s matkou pochází z roku 1876), přes vzlety a pády v dlouhém politickém životě až po poslední léta a velkolepý pohřeb v roce 1965.

Kromě obecně známých snímků (na příklad schůzka představitelů Velké Trojky - Churchilla, Roosevelta a Stalina na Jaltě v roce 1945) kniha přináší i desítky fotografií, které jsou nyní zveřejněny poprvé.

Sir Winston Churchill na fotografiích vystupuje nejen jako světoznámý politik, kontroverzní válečný stratég a držitel Nobelovy ceny za literaturu, ale i jako manžel, otec, dědeček, člověk z masa a kostí, s obdivuhodnou škálou zájmů, jenž nestál vždy na výsluní, ale propadal se do marasmu, ať kvůli nepochopení okolí či svým chybám.

Dvě stovky fotografií jsou rozděleny do sedmi životopisných kapitol a opatřeny přehledným hodnotícím úvodem. Každý snímek doplňuje rozšířený popisek, který uvádí fotografii z Churchillova života do kontextu zobrazované doby. Knihu pak uzavírá stručný chronologický přehled a nezbytný rejstřík.

Fotobiografii můžeme označit, nikoli hanlivě, za knihu pro lenivé nebo uspěchané čtenáře. Úsporná textová forma vychází vstříc těm, kteří nemají čas číst objemné biografie a přesto chtějí kráčet s dobou, vědět o událostech a osobnostech, jež ovlivnily 20. století. Právě kombinace ilustrujících fotografií s vysokou vypovídací pramennou hodnotou a čtivého vtipného, zároveň poučného textu, vytvoří tu správnou esenci. Může se stát i startujícím impulsem k dalšímu náročnějšímu studiu - a to na ní považuji za pozitivní.


MICHAEL PATERSON, Winston Churchill: Fotobiografie vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2006.

Zdroj fotografie: ww.metafora.cz19.11.2006 - Jindřiška Kodíčková