Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - I zítřek se pozítří stane včerejškemÚvodník: ...tak zní jen jeden ze 777 aforismů nové knihy Vladimíra Syrovátky s názvem Pokrok je blbec?! Vladimír Syrovátka je znám především díky svým tzv. "dadavynálezům". Titul nabízí sentence a aforismy, uspořádané v celkem 10 okruzích. Kniha má několik neobyčejných vlastností: dokáže být vtipná, moudrá, čtivá a navíc věčná zároveň.

Článek:

V úvodu knihy nás autor velmi sympaticky (a navíc krásným jazykem) seznamuje s některými rysy své povahy a důvody dadavynálezů i sepsání knihy. A z nějakého důvodu nepůsobí autor jako vševědoucí spisovatel realismu, nýbrž jako "jeden z nás, chybujících, malých lidí", což v případě takového titulu rozhodně mluví v jeho prospěch.

Abych vás trochu navnadila, budu citovat několik aforismů:

Knihu doplňuje 11 fotografií dadavynálezů z cyklu Pocta Manu Rayovi, jejichž autorem je také Vladimír Syrovátka. Nejlepším dokladem humornosti těchto výtvorů se jeví jednoznačně reakce mého otecka. Nad každým obrázkem se několik minut smál, takže jsem se rozhodla mu knihu věnovat.

Tento titul jistě potěší nejen každého zarytého milovníka všelijakých mouder a aforismů, ale každého, kdo se občas potřebuje nad životem zasmát, povzdechnout si nebo se krátce zamyslet. Myslím proto, že si dokáže vydobýt své místo ve většině českých knihoven.

Knihu Pokrok je blbec!? (777 sentencí a aforismů) vydalo v roce 2006 nakladatelství Dokořán.

 

Zdroj fotografie: www.dokoran.cz26.11.2006 - Pavla Králová