Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Národ ho milovalÚvodník: Výrazný herec komediálních i hluboce dramatických rolí, jenž hrál jako o život. Doslova a do písmene. Své role nehrál, ale žil. Zatím ještě nikdo nepřekonal jeho vypravěčské schopnosti, kdy dokázal sypat z rukávu jednu vtipnou historku za druhou. I letos na Silvestra bude díky tomu jistě chybět. A vám už jen po této maličké nápovědě vytane na mysli jeho jméno - Vladimír Menšík.

Článek:


Vladimír Menšík se narodil v roce 1929 v Ivančicích, vystudoval JAMU. Dvakrát se oženil, narodily se mu čtyři děti. Měl široké srdce, ale rodinný život s ním nepatřil k procházce růžovým sadem. Věčně v kalupu, někdy na tahu, uvnitř velice něžný a citlivý působil dojmem neohrabaného křupana. První angažmá získal ve Vesnickém divadle, hráli tu i čtyřicet představení měsíčně. Pak dostal nabídku do Divadla E. F. Buriana, posléze do Divadla Za branou, klíčové scény šedesátých let. Velmi brzy se stal vyhledávaným filmovým a televizním hercem ( Limonádový Joe, Všichni dobří rodáci, Až přijde kocour, Pomerančový kluk, Dobří holubi se vracejí, Alexander Dumas, Lucerna, F.L.Věk, Byl jednou jeden dům, Arabela ... je vůbec třeba vyjmenovávat jeho nekonečnou filmografii?). Léta normalizace přežil (i se proslavil) na televizních kabaretech, Silvestrech, v seriálech, v uvádění zábavných pořadů. Využil své nekonečné improvizační schopnosti, jako konferenciér Bakalářů se nesmazatelně vtiskl do diváckého povědomí.
Nezapomenutelnou dvojici ( v životě i divadle) tvořil s Jiřím Sovákem, často vystupoval se Stelou Zázvorkovou, Mílou Myslíkovou, Jiřinou Bohdalovou, Vlastimilem Brodským, prostě se všemi kolegy, které měl rád. Představoval takový tmel, jenž nenásilně udržuje partu pohromadě a veselou.

A právě jeho bývalí kolegové otevřeně vzpomínají na léta s ním prožitá, dávají nahlédnot do Menšíkových třináctých komnat, kterých měl bezpočet. Nesnaží se přecházet trapným mlčením jeho životní eskapády, ani je nezveličují, jen vyprávějí, jaké to s ním bylo. Bouřlivé, radostné, smrtelně vážně zábavné...i když někdy také ne.

Knížka, již na základě otevřených výpovědí herců a režisérů zpracovala publicistka Jolana Matějková, přináší nový pohled na legendárního herce. Možná by se vyplatilo více rozlišit vzpomínky jednotlivých osob, mnohdy splývají do jednolitého toku. Ale i tak kniha vyzařuje přesně to, čím Menšík pro ně všechny byl. Dále se čtenář může seznámit s dosud nepublikovanými fotografiemi a kompletním soupisem jeho divadelních rolí. Zajisté se dozví ještě něco nového.

Jolana Matějková, Dobrý rodák Vladimír Menšík, vydalo nakladatelství XYZ v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.xyz-knihy.cz30.12.2006 - Jindřiška Kodíčková