Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Sladký život Pana Režiséra



Úvodník: Každý dobrý umělec musí mít dva velké talenty - první se skrývá v nepolapitelném požehnání dokázat se správně dívat a druhý v umění interpretovat viděné ostatním v co nejdokonalejším obalu. Federico Fellini, tvůrce Sladkého života, oběma talenty doslova oplýval. Tento světově proslulý italský režisér se narodil před 87 lety.

Článek: Federico se narodil 20.1.1920 v Rimini v Itálii, kde rovněž vyrostl a navštěvoval školu a gymnázium. Podle některých pramenů natolik miloval divadlo, že ve 12 letech utekl z cirkusu, jiné zdroje hovoří o jeho zálibě v kreslení. Ve svých 18 letech Federico opustil Rimini a vydal se do Florencie (zde se živil karikaturami) a v roce 1939 opustil Florencii a vydal se do Říma.

Zde pokračuje v karikování, v této době se také věnuje literární tvorbě, dokonce příležitostně píše pro noviny a v době druhé světové války spolupracuje i s jedním místním rádiem, kde se také seznámil se svou budoucí ženou Guilettou.  

Na konci druhé světové války konečně přivoněl také k filmařskému řemeslu, když spolupracoval na filmu Řím, otevřené město s Robertem Rosselinim. Řím, který byl fiktivním dokumentem, se stal jedním z nejuznávanějších filmů tehdejší doby.

V roce 1950 natočil svůj první film jako režisér. Jednalo se o Světla varieté. Již v tomto filmu se začínal ukazovat Felliniho osobitý styl. Následoval Bílý šejk a po něm již světově proslulí Darmošlapové, kterými na sebe Federico upozornil například na festivalu v Benátkách, kde za ně získal Stříbrného lva.

Následovala Cesta, Podvodník a Cabriiny noci, v nichž se představila Felliniho žena Guiletta. Všechny filmy byly úspěšné a přinesly Fellinimu několik cen. Pouhých 10 let po Felliniho prvním režisérském počinu přichází jeho asi nejslavnější film, Sladký život. Přes počáteční velmi kritický postoj diváků byl film oceněn Zlatou palmou na festivalu v Cannes a jako kritika mravů římské smetánky zaujal významné místo v historii kinematografie.

Následuje 8 a půl, film kritiky bez uzardění označovaný za jedno z největších děl historie. O dva roky později natáčí svůj první barevný film, bláznivý vhled do duše podváděné manželky, Guiletta a duchové.

Po Guilettě přišlo ještě několik filmů a poslední, Hlas Luny.

V roce 1993, několik měsíců před tím, než Federico zemřel, obdržel Oscara za celoživotní přínos kinematografii.

Fellini měl neobyvklou techniku výběru herců do svých filmů - fotky jednotlivých herců si ukládal a když potom točil film, vybíral z nich podle jejich tváří. Byl neobyčejným tvůrcem, který nám zde zanechal mnoho pěkného. Jak sám říkal, jeho filmy vyprávěly o jeho životě - sladkém, hořkém, obyčejném i zvláštním a fantazijním. Ale vždy s tou nepopiratelnou touhou žít.

Federico Fellini zemřel 31.10.1993 v Římě.


Fellini režíroval například tyto filmy:

Zdroj fotografie: it.wikipedia.org



20.01.2007 - Pavla Králová