Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Paní Hudba opět přicházíÚvodník: Kniha "Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby" od Anny Hostomské se dočkala svého dalšího vydání. Díky velkému úspěchu je tato publikace po skoro půl století již pátá. Noví čtenáři a vlastníci svazku mohou opět nahlédnout do životů slavných autorů hudby a seznámit se s jejich díly.

Článek: Naleznete zde Bedřicha Smetanu a jeho Prodanou nevěstu, Dalibora nebo Hubičku. Seznámíte se s Antonínem Dvořákem  i s jeho Čertem a Káčou nebo Rusalkou. Ke Zdeňku Fibichovi zase patří Bouře nebo &Sárka. V knize ale nenaleznete jen české osobnosti. Nechybí zde ani W. A. Mozart a jeho Figarova svatba či Kouzelná flétna, Carl Orff a Chytračka, Giuseppe Verdi a Aida nebo P. I. Čajkovskij a známé Labutí jezero. To je ovšem jen malý výčet toho, co v díle Anny Hostomské najdete.
Svazek přehledně rozčleňují kapitoly podle jednotlivých autorů. Ke každému z nich je přiřazen medailon, jenž dotyčného představuje a pro ilustraci je připojen i obrázek. Následuje představení významných děl autora a jejich charakteristika, při jejímž čtení máte pocit, jako by vás autorka vtáhla do děje. Nechybí přímé řeči, text nezačíná strohým „Děj se odehrává…“, ale popisuje věci přímo. Závěr každé charakteristiky Hostomská doplnila i přiblížením hudební atmosféry. Zda-li je předehra ostrá, jestli se rozvíjí áriemi a zda spojuje jednotlivé části mluvené slovo. To vše, včetně popsání jednotlivých dějství. Uzavření patří autorům libret k onomu dílu. 
Páté vydání zachovalo původní předmluvu autorky, starou padesát let. V ní Hostomská sděluje, že dílo psala převážně mladým, kteří se s hudebními díly  teprve seznamují. Nechci být skeptická, ale míním, že většině dnešní mládeži by kniha mohla sloužit spíše jako doplněk k základnímu vzdělání, tzn. o díle si přečtou, ale podívat se na něj nepůjdou. I tak si myslím, že "Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby" jim dají více než anotace na internetu nebo v některých učebnicích.

Hostomská Anna: Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby, Paseka, 2007, 5. vydání (v Pasece první), Praha a Litomyšl, 432 s., ISBN: 978-80-7185-814-0.


Foto: vydavatelství Paseka

23.02.2007 - Aneta Šimonková