Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Maturanti, bacha!Úvodník: Záludné otázky pokládané maturitní komisí úspěšně děsí už generace a generace vstupujících do dospělosti. Teď je tomu ale konec! Úskalím zkoušek projdete s klidem a přehledem.

Článek:
K tomu chce napomoci nakladatelství Fragment, jež postupně vydává „taháky“, jež umožní najít potřebný přehled a řád a navíc přinesou drobné perličky ke zpestření návdavkem.
Dnes představujeme dvě oblasti, které bezesporu náleží k pilířům všeobecného vzdělání ( ne pouze maturant, ale každý by měl ovládat určité penzum znalostí) a to je literatura a společenské vědy.

Literatura v kostce přináší kompletní přehled středoškolského učiva české literatury v kontextu s vývojovými tendencemi světové. Nahlédneme do hlubin starověku, jenž se stal kolébkou vzdělanosti, nepřehlédneme Epos o Gilgamešovi, prolistujeme Starý zákon, potěšíme se antickými dramaty a pak už uháníme staroslověnskou, latinskou a posléze českou literaturou až k dnešním pokusům objevit nové cesty. Každý se na té pouti zastaví u svého oblíbeného autora, jiného pro sebe teprve „ objeví“ a někoho tam nenajde vůbec. A tady se otevírá cesta k dalšímu studiu a vyhledávání informací, na které knížka odkazuje.

Druhá „kostka“ zpracovává vše, co se týká společenských věd - tedy základy estetiky, filozofie, náboženství, etiky, politologie, psychologie, logiky, práva, ekonomie a sociologie. Doporučuji i těm dříve narozeným, protože svět se neustále mění a je třeba udržet tempo i v nových poznatcích.

Devizu obou publikací tvoří přehledné zpracování ne nepodobné krásně vedenému sešitu premianta. &Setří čas a stává se nepostradatelnou pomůckou při opakování nebo přípravě ke zkouškám. Tečkou za vynikajícím uspořádáním se stávají pomocné rejstříky, účelné grafické řešení a neposedný Kostkáček, který směle upozorňuje na pikantnosti, zajímavosti, odkazy...

Dost teorie, teď nastane malé zkoušení. Pokud jste studentská léta netrávili za školou, napíšeme jedničku? Uvidíme:

1. Jak se jmenoval nejstarší právní spis?
2. O kom se píše v Kristiánově legendě?
3. Kdo je autorem učebnice Svět v obrazech?
4. Jmenuj příslušníky generace tzv. buřičů.
5. Kdo napsal moderní horor Spalovač mrtvol?
6. Co je podstatou panteismu?
7. Co slaví židé o svátku Purim?
8. Co je to statutární město?
9. Co vám říká pojem gnoseologie?
10. Co tvoří daňovou soustavu?

Pokud jste při odpovědích sebeméně zaváhali nebo naopak otázky probudily zájem o další informace, otevřete dvě nové miniknížky formátem, ale obsahem doslova nadupané, jež pro vás připravilo nakladatelství FRAGMENT:

M. Sochorová, Literatura v kostce pro S&S
Z.Zubíková, R. Drábová, Společenské vědy v kostce pro S&S

Zdroj obrázku: fragment.cz
15.03.2007 - Jindřiška Kodíčková