Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pravda o lásceÚvodník: Tak kdepak ji asi máme. Tu lásku, kterou každý ve svém životě hledáme, ale ne vždy nacházíme. Proč o ní vlastně pochybujeme? Proč přemýšlíme, jestli je to přesně to, oč jsme usilovali?

Článek: Kniha „Prostá pravda o lásce“ z dílny Bradley Trevora Greive se možná určitým způsobem stává přesně tím, jak se dobrat konečného řešení, i když přiznávám, že leckdy ani to nemusí přinést uspokojivý výsledek. Myslím samozřejmě tu holou a krutou pravdu o každém z nás. Pravdu o lásce a o tom, jestli nás míjí nebo se nám vysmívá, jestli nás hýčká a nebo klame. Každopádně, souhlasím s autorem, který přiznává, že předtím, než našel (nebo byl nalezen) svou lásku, cítil podivnou prázdnotu, připadal si dutý jako skořápka, jako nadívané kuře bez nádivky.

Ano... Přesně tak si totiž dost často připadají mnozí z nás. Což není zrovna povzbuzující, stejně jako to, že se nám něco takového jen těžko přiznává. Ale pravdu o lásce bychom neměli zatěžovat lží. A tak se vám přiznávám, že když jsem otevřela knížku, snažila jsem se najít pravdu nejen o lásce, zbabělosti a touze, kterou člověk zpravidla odsouvá pod všelijaké ty důležitosti, které ve skutečnosti vůbec důležité nejsou – to jen my je považujeme za důležité. Přemýšlela jsem i o sobě, o životě, jaký žiju a o tom, jak jsem si ho kdysi představovala. Jak se ty mé představy liší od té skutečnosti. 

Věřím, že podobné pocity probouzí tato kniha v každém z nás. Když čtete, jak začínají legendární příběhy o lásce, můžete se vznášet lehkostí nebo topit v hloubce citu, ale možná vás jímá úzkost a smutek, když si uvědomíte, že vy se legendou nestanete. Ale měli byste si také uvědomit proč. Nespočívá ta chyba náhodou ve spěchu, jakým prolétáváte životem? Nešidíte sami sebe o příležitost? Co když nestihnete nebo nerozpoznáte tu svou pravou lásku?

Myslím, že "Prostou pravdu o lásce" by neměl nikdo číst sám. Aby na něj nedolehla samota. Aby nemusel závidět všem těm kočkám, psům, delfínům či pštrosům, kteří ožívají tou prostou a krásnou láskou. Aby kniha znamenala začátek, ne konec, tak to totiž měl autor v úmyslu. Změnit ten váš svět, který se nepřestane jinak otáčet, ale přesto ho budete vnímat jinak.

„Prostou pravdu o lásce“ vydalo letos nakladatelství Metafora  v edici Knížky pro radost. Jedná se o knihu složenou z obrázků zvířat, pod kterými se nachází krátký, výstižný text - ten souběžně probíhá celou knihou jako na sebe navazující příběh. Tuto originální knížku doporučuji všem, kteří chtějí pohledět lásce do očí a přijmout její křehkou a nezničitelnou pravdu, ji doporučuji. A pokud zrovna nemáte, s kým byste se tou pravdou prokousávali, zkuste v knize třeba najít něco o sobě. O vašem srdci a o tom, co potřebuje. Věřte, že mně to "Pravda o lásce" řekla.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz

19.03.2007 - Radka Zadinová