Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nebojte se pavouků! Jsou prima!Úvodník: Myslel jsem, pavouk je krutý, surový, vypočítavý, krvežíznivý, vraždící mouchy...,“ domníval se zprvu Wilbur.

Článek: Po přečtení oblíbené dětské knížky &Sarlotina pavučinka poznáte, že vše vypadá jinak. &Sedý nenápadný pavouk se honosí oddaným, láskyplným srdcem, je chytrý,  věrný a dokáže naplno prožít svůj život i pro druhé, aniž by dával najevo slabost.

I když knížka je deklarována jako dětská, skutečně malým dětem by se měla předčítat s jistou opatrností. Přímočará sdělení hrůzostrašných nepříjemností, v nichž si libují některá zvířátka, by mohla vyvolat spíše lítostivý pláč. Zatímco pavouk tu získal aureolu, např. krysa by mohla skončit pro tentokrát na indexu. Na druhou stranu se jedná o výtečné zpracování roku na vesnické farmě, kdy děti zprostředkovaně nahlédnou do tajemství přírody. Pavouk &Sarlota představuje doslova chodící encyklopedii a díky živé představivosti a fantazii malé Fern také lehce porozumíme zvířecí řeči. Pobavíme se vtipnými a humornými kousky, které provádějí lidé i zvířátka, třeba když se tlustý a neohrabaný vepřík učí snovat pavučinu.

Životní úděl čuníka Wilbura by se naplnil jednoho podzimního dne, tak jako všech příslušníků jeho rodu, kdy by skončil v jitrnicích a šťavnaté šunce. Náš pašík se ale narodil přímo dvakrát. Jednou zásluhou útlocitné Fern, podruhé jeho osud zvrátila chytrá pavoučice. Vymyslela lest, podpořenou vlastní prací a pán tvorstva se dal lehce oklamat pouhým členovcem. „Čemu nerozumím, to nemám ráda, znepokojuje mě to,“ a  zázrak se stává nezpochybnitelnou skutečností. Autor E. B. White s laskavou nadsázkou vylíčil zvířata a děti jako rozšafné jedince se selským rozumem a drobnými slabostmi, na rozdíl od dospělých, kteří za nimi už trošinku zaostávají.

Knížka mile ilustruje napínavý příběh o opravdovém přátelství, jež se zrodilo v jedné stodole. Na pomezí fantazie s neznatelnými prvky bajky popisuje skutečný život se všemi nástrahami, ale i nezištné chování až sebeobětování. Ve výsledku spolehlivě zvítězí dobro. A tak má správná pohádka vždycky skončit.

Knížka vyšla už ve 23 jazycích v úctyhodném nákladu 45 miliónů výtisků. Podle této nesmrtelné předlohy, kterou napsal autor Myšáka Stuarta Littlea E. B. White, vznikl stejnojmenný film, jenž se právě nyní promítá k velké radosti dětí i v našich kinech.

E.B.White: &Sarlotina pavučinka. Vydalo nakladatelství FRAGMENT v roce 2007.
Zdroj fotografie: fragment.cz

21.03.2007 - Jindřiška Kodíčková