Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dojemnější lidský světÚvodník: „Buď věrný svým lidským pánům, chraň svou rodinu za každou cenu.“ Tak zní prastará psí úmluva, kterou kdysi dávno uzavřeli labradoři mezi sebou. Že své páníčky ohlídají a ochrání.

Článek: Pilní čtenáři si jistě vzpomenou na knihy, v jejichž názvu se objevovalo slovo „prevít“. Jejich vypravěčem a hlavním aktérem bylo malé dítě, které svým rozumem a svýma očima popisovalo zkoumání světa kolem sebe.
Podobná kniha se nám představuje pod názvem Poslední rodina v Anglii. Vypravěčem a průvodcem příběhu však není malé dítě, ani dospělý člověk, ale pes. Černý labrador Princ, jenž žije v anglické rodině a čtenáře provází „svou“ rodinou, svým psím světem, který prožívá v tom lidském. Podle dávné labradoří úmluvy se musí tato rasa chovat určitým způsobem, má různé zvyky a pravidla, jež nesmí porušit.

To však hlavní hrdina nemá vůbec lehké, neboť ostatní rasy se této úmluvě posmívají a všelijak se snaží Prince zlákat, aby pravidla porušil. Naštěstí má Princ svého rádce a učitele v podobě starého labradora Henryho, jenž ho provází strastmi a nástrahami života a učí ho, jak jim odolat a tím dodržet úmluvu.

Princova rodina se mezitím dostává do krize, přichází problémy v manželství, smrt v rodině a dokonce i pokus o sebevraždu a labradoří ochránce se cítí nešťastný, že své rodině nedokáže pomoci a jeho povinnosti mu pomalu začínají přerůstat přes hlavu…

Tato kniha popisuje zvláštní pohled na svět, neboť ze psí perspektivy se lidské problémy a lidský svět může zdát jiný, dojemnější. Je zajímavé sledovat, jak psi reagují na naše chování a jak si vysvětlují lidské reakce. Možná že kniha nečerpá z vědeckých podkladů, podle kterých autor vystavěl psí chápání, možná se jedná jen o jeho nezměrnou fantazii, přesto vím jístě, že Poslední rodina v Anglii je příjemnou změnou v současné nabídce knih.

Autor knihy Matt Haig se narodil v roce 1975 v Sheffieldu, absolvoval univerzitu v Hullu a Leedsu. Kromě Poslední rodiny v Anglii napsal další román Dead Fathers Club, ve kterém se jedenáctiletý chlapec snaží osvětlit smrt svého otce a zabránit svému strýci, aby žil s jeho matkou a zabral rodinný podnik. Autor má velice rád Shakespeara, jehož motivy a prvky se promítají do Haigových knih.

Vydavatel: nakladatelství Argo
ZDroj fotografie: argo.cz

23.03.2007 - Kateřina Švagrová