Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - PFW – ohlédnutí za polovinou festivalu módyÚvodník: Ve čtvrtek odstartoval hlavní program pražského týdne módy. Zahájení patřilo oznámení vítěze soutěže „Prague Fashion Photo“ a první ochutnávka z kolekcí návrhářů. Tu předvedla Hana Havelková, která získala na podzim 2006 titul „Výtvarník sezóny“. Pátek se nesl ve znamení další soutěže - „Junior 2006“.

Článek: První den oficiálně zahájil v 19 hodin maratón akcí z módního prostředí. Ve výstavní síni Mánes na Masarykově nábřeží návštěvníci nejprve shlédli série vystavených snímků, které soutěžili o titul „Prague Fashion Photo“. Objevila se díla od Terezy Vlčkové, Davida Holase, Martina Chuma, Kataríny Králové, Karla Losenického, Báry Prášilové, Benedikta Renče, Lucie Robinson, Dana Sklenáře, Petra Šálka, Lukáše Vrtílka a Karin Zadrick. Poslední jmenovaná obsadila třetí místo, druhou pozici vybojovala Bára Prášilová a na vrcholu se ocitla Lucie Robinson. Její fotografická esej s názvem „Czechoslovakia in Communism“ zaujala porotu zejména svým originálním pojetím. „Trojice fotografií Lucie Robinson prezentovaných v soutěži Prague Fashion Photo ztvárňují módu originálním způsobem a přichází s neotřelým pojetím. Na rozdíl od ostatních vychází z české popkultury a neohlíží se pouze po světové módní fotografii,“ vyjádřil se k rozhodnutí poroty jeden z jejích členů, fotograf Dušan Šimánek. Vedle něj soutěžní snímky hodnotily například Eva Valová (ředitelka Prague Fashion Week), Lucie Mlynářová (VŠUP), módní návrhářka Jaroslava Procházková či architektka Radka Zedníková.
Druhá část čtvrtečního večera patřila již první přehlídce. Hana Havelková (HH) předvedla svoji kolekci, která byla ve znamení jemných barev. Pro období jarní a letní se zřejmě neobejdeme bez legín, které figurovaly i v minulých měsících. Důraz na horní část těla potvrzovaly volně splývavé spodní části oděvů, zatímco u vrchních dílů se objevovalo zúžení pod prsy. Tento detail se objevuje u mnohých kolekcí návrhářů. Zdůrazněný pas pomocí zúžení oděvu či páskem, který se z boků opět přestěhoval trochu výš, tak jak se nosilo v letech devadesátých. Barvy volila Havelková hlavně v odstínech šedé, fialkové, cihlové a nechyběly klasické černá a bílá. Z materiálů převažoval transparentní šifon, lesklý satén a jemný samet.
Pátek se nesl v duchu vítěze soutěže „Junior 2006“. V této kategorii soutěžili studenti uměleckých škol z Prahy, Brna, Liberce, Jihlavy, Zlína, ale i ze slovenského Ružomberoka. Třetí místo získala dvojice z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství v Praze Ha Thanh Nguyen a Monika Zavadilová, druhé Iveta Pecuchová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a první Radka Sirková z VŠUP Praha. Ta si tento pocit prvenství vychutnala již v roce 2004 se svým tématem Timeless.
Přehlídkám vévodila jména zahraniční. Z Maďarska přijel Luu Anh Tuan, který předvedl kolekci v temných odstínech černé. Upnuté střihy, sahající až ke krku připomínaly oděvy, které se nosí v asijských koutech Země. Slovák Boris Hanečka představil kolekci v luxusním stylu. Šaty s výraznými detaily se vyznačovaly leskem a třpytem.V barvách black and white tvořila i Tünde Kemenesi z Maďarska. Ta tvořila i pro muže. Ani oni však neunikli zřejmě nezbytnému opásání na několika místech těla. Trojice z Chorvatska ARTIDANA přinesla oproti jiným relativně jednodušší střihy, které zvýrazňovalo jemné šněrování. Z českých návrhářek se objevila Hana Kroa. Ta na přehlídce neopomněla upozornit, že dny jarní a letní nejsou jen teplé, a tak diváci shlédli sérii lehkých kabátů a svetrů zejména v šedé barvě. Jaroslava Procházková přidala i barvy jiné, objevilo se pestré řešení oděvu a nejčastěji převládala žlutá a cihlová.

Foto: Aneta Šimonková
dole: přehlídka HH                                                 


28.03.2007 - Aneta Šimonková