Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Čas vepsaný do dlaněÚvodník: OD A k B a zase zpět. Trochu nevýstižný název se nám vyjasní hned po přečtení knihy, avšak může být vyložen různě. A jako Andy nebo A jako vždy ten první? A B jako ti druzí nebo ti, ...

Článek: ... na jejichž jménech nezáleží, protože důležití jsou sami lidé, jejich vlastnosti, charakter a činy? Ne jejich jména? Každopádně pod B se neskrývá jediná osoba. Jedná se o lidi, kteří Andyho životem procházejí a mají v něm své místo.

Kniha sama, ačkoliv s vydáním staršího data, není jen obyčejným autobiografickým dílem. Obohacuje nás o spoustu hlubokých myšlenek, jež na čtenáře dýchají z každé věty, z každého odstavce.

Filozofie Andyho Warhola nám tak dává možnost pochopit jak samotného Andyho, tak situace, které se kolem něj dějí a chování, kterým je řeší. Také nám dává nahlédnout do svého života, každodenních i nevšedních situací a myšlenek. O všem píše bez přetvářky. Nestydí se za to, že k životu potřebuje slávu, uznání, lidi a že má rád nudu a zbytkové věci. Přemýšlí o svěm životě a činnostech, jež dělá, zdůvodňuje nám proč a co si o nich myslí. Zamýšlí se nad obsahem svých všedních dní, večírků, výletů a nakupování.

Své myšlenky zde rozdělil do patnácti kapitol, kde se v každé z nich věnuje budˇ části svého života, nebo tématu, kterého by se chtěl dotknout a poznamenat k nim svůj postoj a filozofii.
Dozvídáme se tak o lásce v pubertě, v mládí a ve stáří, kráse, slávě, práci, času, smrti, ekonomii, atmosféře, úspěchu, umění, titulech, tónování a nadvládě spodního prádla.

Kniha určitě zaujme jak názvem, tak obsahem a posléze i filozofií, kterou, pokud se o Warholovi chceme dozvědět něco víc, je dobré si přečíst.

Ukázka z kapitoly Čas :

Stále mi leží v hlavě lidé, kteří stavějí budovy a pak tady nejsou. Nebo film s davovou

scénou a všichni jsou mrtví. Je to děsivé.

Snažím se přemýšlet o tom, co je čas a jediné, co mě napadá..."Čas je, čas byl."

Říká se "čas vepsaný do dlaně". Inu, podíval jsem se na dlaně a spatřil spoustu čar.


Andy Warhol, OD A k B a zase zpět

Zdroj fotografie obálky:vlastní

04.04.2007 - Lucie Hajduková