Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Všichni na palubu!Úvodník: Piráti, lodě, bitvy, poklady, život na moři... Vytáhněte pirátskou vlajku na stožár a vydejte se po stopách pirátů a bukanýrů - takhle nějak případného čtenáře (malého či velkého) láká obálka nové dětské knihy nakladatelství FRAGMENT "Piráti", která vyšla letos na jaře a je určena hlavně dětem.

Článek: Nicméně poučí se z ní jistě i ti starší. Vázaná knížka většího formátu s nádherně řešenou obálkou upoutá na první pohled a při tom druhém nás ujistí, že jsme zvolili správně, když jsme se rozhodli ji koupit svému dítěti či vnoučeti.

Autentické fotografie se střídají s kreslenými obrázky a krátkým, výstižným textem, který obohatí naše znalosti o všem, co v sobě skrývá nedozírný a tajemný oceán. O lodích, které zmizely za podivných okolností, o tragédiích či hrdinských dobrodružstvích, o životě, jaký vedli lidé kdysi a jaký vedou nyní. O tom, že člověk se ve stavbě lodí zdokonaloval celá století, ať už šlo o lodě dopravní nebo bitevní, galéry či křižníky, parníky nebo galeony, ukrývající v sobě poklady či nešťastné otroky.

Dodnes jsou některé příběhy opředené tajemstvím a osudy skutečných či bájných postav naší historie nás přitahují jako magnety. Znovu a znovu toužíme prožívat to, co prožívali kdysi oni, toužíme dobývat svět, získat slávu a zažít hrdinské skutky. Někomu se to podaří a někdo o tom pouze sní – třeba na stránkách této knihy. Ale jen sny nám nepřináší. Přináší i ponaučení, věci, o kterých jsme třeba donedávna ještě neměli tušení, zajímavosti, které si ve své paměti poneseme dál.

Dozvíme se, že korzáři či piráti nebyli vždy jen hrdlořezové a ničemové, ale leckdy to byli jen obyčejní lidé, kteří nešťastnou shodou náhod sklouzli na druhou stranu zákona nebo se pouze snažili dosáhnout spravedlnosti – i když dost pochybným způsobem. Že se mezi nimi našli i šlechtici, bojující za lepší život nebo ti, kteří zasvětili život pomstě. Pirátem se zkrátka mohl stát každý. Stačila k tomu odvaha, touha riskovat, touha po bohatství, nesmrtelnosti, slávě či jen prachsprostá chuť škodit a zabíjet.
Zdroj fotografie: www.fragment.cz

13.05.2007 - Radka Zadinová