Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Démoni Tibetu



Úvodník: Hlad po exotice a neznámu, ať už je definován touhou poznat daleké kraje, vrátit se strojem času do dávno uplynulých dob, či vstoupit do mysteriózních hlubin východních náboženství, prospívá právě literatuře, jež má takové ambice ukojit.

Článek:
Nově vydaná kniha Starověký Tibet se snaží zaplnit hluboké mezery v poznání tisícileté civilizace ukryté v nepřístupných horách, koexistující v plném souladu s mocnými silami přírody a vstřebávající kulturní vlivy okolních říší. Je dílem autora Tarthang Tulku, jenž vyšel právě z těchto kořenů, ale uvědomil si, že inspirativním dějinám jeho země se věnuje pouze nepatrný zlomek pozornosti. A právě tibetští dharmarádžové mají velikou zásluhu na kulturním vzestupu civilizace na tzv. střeše světa, ale i na zachování buddhistické osvobozující tradice, jež přinášela tibetskému lidu požehnání.

Autor se do historie Tibetu obul s vervou a proto se čtenář seznámí i s popisem geologického utváření náhorní plošiny až po dnešní charakter terénu i přírodního prostředí, což přesahuje záměr publikace. Ale nejvíce mu leží na srdci vývoj člověka jako druhu až po krystalizaci osídlení vedené tibetskými králi a objevení se Dharmy. Třetí oddíl se plně věnuje rozšiřování území říše, mísení s okolní kulturou a přerodem do pokročilé civilizace, jejímž náboženstvím se stává buddhismus. V šedesátých letech 9. století Ujguři svými nájezdy přerušili úspěšný vývoj starověkého Tibetu.

Přínosné jsou nejen mapky, rejstříky a rodokmeny, ale hlavně srovnávací tabulka, jež chronologicky porovnává události vojenské, politické a kulturní zároveň v Tibetu, Asii, na Dálném Východě a Západě, což umožňuje lepší představu o časovém ukotvení jednotlivých událostí. Neméně důležité a prospěšné se jeví odborné dodatky, které sestavil přední sinolog a tibetolog, kulturní antropolog profesor Josef Kolmaš (čerstvý nositel Ceny nakladatelství Vyšehrad, kterou převzal na veletrhu Svět knihy 2007 za překlady a dlouholetou spolupráci). Tibetský letopočet, posloupnost tibetských dharmarádžů ( „ král buddhistické nauky“), slovníček vybraných jmen a termínů činí z knihy praktickou příručku a kompletní dílo, jež čtenáře seznámí se základy nejnovějšího bádání a stane se vodítkem pro další studium.

|Tarthang Tulku, Starověký Tibet, vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2006.

Zdroj fotografie: ivysehrad.cz

04.06.2007 - Jindřiška Kodíčková