Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Debakl a nesnáze



Úvodník: Titulek vyšel z pera Waldena Bella, respektive z názvu jeho dvou knih. On sám, filipínský profesor sociologie, svými vizemi a odbornými statěmi předpověděl mnohé, co nás, bohužel, obklopuje. A divme se, přispělo k pádu režimu diktátora Markose v jeho domovině. I o tom hovoří kniha "Nejistý plamen" autorů Václava Cílka a Martina Kašíka.

Článek:

V centru jejich zájmu je ropa. Jeden geolog a druhý fyzik předkládají knihu, která může sloužit jako vítané skriptum studentům geologie, ekonomická či sociologická studie pro jiné a pro mě osobně text, jenž ohromně rozšiřuje obzory a čte se systémem "dokud ti nepadne hlava". Je až neuvěřitelné, kolik odkazů na zahraniční www stránky, co grafů, citací z odborných studií, upozornění na články časopisů a projevy všech možných potentátů se autorům smysluplně vešlo do jedné knihy.

Když si uvědomím, že o problematice „ropného zlomu“ jsme mohli souvisle číst většinou jen v anglosaské literatuře, přicházejí autoři Cílek a Kašík jako Cyril a Metoděj, věrozvěsti mezi pohany.
Po přečtení knihy a zahrnutí vlastních úvah o situaci vyvstávají některé známé citáty státníků opravdu tragikomicky a lobbistickou pachuť cítíme obvzlášť zřetelně. Když jsme u citátů, kniha se jimi hemží. Zvednou-li vám koutky úst k pousmání či sarkastické poznámce, jedeme ve stejné lodi.

Ropa je hlubokou a zneklidňující metaforou současné civilizace. Není to jen nudný kapalný uhlovodík. Tak, jako není nudný použitý jazyk autorů.

V roce 2001 G.W.Bush, americký president, řekl: „To, co by lidé měli slyšet jasně a nahlas, je, že nám v Americe dochází ropa.“ Věřím tomu. Ale v Evropě by ho nazvali nacionalistou a doufám, že ze stejného úhlu se nedívám sám.

Kenneth Boulding, president Americké ekonomické asociace, na jiném místě v knize svým citátem otevírá jinou kapitolu: „Každý, kdo věří, že v konečném světě může pokračovat neohraničený růst, je buď blázen nebo ekonom.“

Autorům se podařila věc velice potřebná a současná. A čtivá, dodávám z pohledu ropného laika.


Vydalo nakladatelství Dokořán roku 2007

Zdroj fotografie: dokoran.cz 



09.06.2007 - Jaromír Komorous