Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kdo byla Warholova dívka?Úvodník: Titulní stránky časopisů v polovině šedesátých let patřily její tváři. Stala se múzou Andyho Warhola, který z ní udělal superhvězdu. Kariéra Edie Sedgwick však trvala příliš krátce na to, abychom si ji dnes přiřazovali k ikonám jako Twiggy či Marylin Monroe. Její život však inspiroval tvůrce filmu Warholka, který v těchto dnech přijde do našich kin.

Článek: Zdá se to jako klasická předloha k filmu, který má připoutat diváky - dramatický osud hvězdy, jež okusila pozlátko popularity, nedokázala se s tím vyrovnat a skončila špatně. Poutavost snímku však tkví v tom, že tvůrci nezpracovali tragický osud hvězdy formátu Marylin Monroe. Hlavní postava Edie (Sienna Miller) totiž fascinovala tu populární osobnost - Andyho Warhola (Guy Pearce).
Zde se nachází i další prvek atraktivity tématu - Warhol dával přednost spíše mužům. Ústředním tématem tak není milostný vztah hlavních hrdinů, ale film ukazuje, jak homosexuálně orientovaní muži, zejména ti pohybující se v uměleckých sférách, fascinovaně vzhlíží k ženám, které je inspirují.

Edie Sedgwick
pocházela z tzv. dobré rodiny. Nechyběly jí peníze, volný čas trávila s přáteli po večírcích a na jednom z nich okouzlila umělce Andyho Warhola. Ten, fascinován jejím charismatem, rozhodl o budoucí kariéře mladé dívky. Zavedl ji do své "továrny", kde tvořil svá díla a Edie se stala jedním z nich. Andy s ní natáčel své filmy, vodil ji na společenské akce, až je veřejnost začala vnímat jako jeden celek a nedílnou součást toho druhého. Spořádané Ediině rodině se však společnost kolem Warhola nezamlouvala a Edie si musela vybrat: rodina a finanční zajištění nebo večírky zlaté mládeže. Možnost, kterou Edie zvolila, ukázala, jak je sláva vrtkavá, kam až dokáže člověka dostat a jak lidé zapomínají. I ti, nám donedávna nejbližší...

Sienna Miller, která ztvárnila postavu Edie působí velmi věrohodně. Herečka dokáže svými spontánními projevy vytvořit představu, že divák sleduje samotnou Edie. Co se týká vzhledu, tak i tam tvůrci nešlápli vedle, soudě podle dobových fotografií Edie Sedgwick. Ale možná, že když se nejedná až o tak známou osobnost, má člověk menší nároky. To se totiž týká představitele Andyho Warhola Guye Pearce. Lze se domnívat, že tvůrci vybrali herce především podle jeho vystouplých lícních kostí (teď pomíjím povahový charakter). Nelze říci, že se jedná o vyloženě špatnou volbu, ale Warhola vnímám jako osobu spíše charismatickou. Možná velká touha po vizuální identičnosti způsobila, že mi Guy chvílemi připadal trochu jako karikatura Warhola a občas mě napadlo, jestli na plátně nehraje namaskovaný Brad Pitt se špatnou pletí a parukou. Chápu, že je těžké najít osobou podobnou Warholovi, ale možná pro příště to nepřehánět s touhou právě po té identičnosti s ním. Co se ale týká hereckého projevu Pearce, lze s nadsázkou říci, že tam vyrovnal nedokonalosti, které jsem zmínila v předchozích větách. Pearce zahrál umělce i do těch nejniternějších rysů tak, jak nám Warhola přibližují v biografiích, článcích či dokumentech.
Celkově film nepůsobí "hollywoodsky pompézně", i když se jedná o smetánku. Ke snímku to ale patří, protože děj se odehrává v šedesátých letech, kdy tato společnost vyznávala volnější způsob života a Warholce to dodává na autentičnosti.

Premiéra: 12. července 2007
Originální název: Factory Girl, USA 2006
Žánr: Drama
Přístupnost: Do 15 let nevhodný
Režie: George Hickenlooper
Hrají: Sienna Miller, Guy Pearce, Hayden Christensen

Zdroj foto: www.bioscop.cz
10.07.2007 - Aneta Šimonková