Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Křížem krážemÚvodník: Předem nutno říci, že publikace nakladatelství Fragment Křížem krážem po českých horách pěšky i na kole se skutečně týká jen hor českých, ne moravských. To považuji za velkou škodu a doufám, že podobně jako průvodce Na kole křížem krážem po Čechách má své dvojče Na kole křížem krážem po Moravě a Slezsku, dočkají se „hory“ také své druhé části.

Článek: Křížem krážem po českých horách více či méně popisuje čtrnáct českých pohoří, jež splnily tato kritéria výběru: alespoň jeden z vrcholů přesahuje 800 metrů a zároveň zde zažijete pocit, že se díváte na okolní krajinu z výšky. Podle rozsáhlosti jednotlivých horstev se pak úměrně odvíjí i rozsáhlost jednotlivých kapitol. Dalo by se říci spravedlivě, i když občas mezi slovy prosvítá, že autor Tomáš Feřtek přeci jen mírně nadržuje Krkonoším, horám přeci jen v Čechách nejvyšším a snad i nejrozmanitějším. Z popisů všech hor ovšem bez rozdílu čiší láska k přírodě, úcta k historii a obdiv k lidem dobré vůle, kteří se bezištně starají o svůj kraj či třeba ctí tradice.
Jednotlivé kapitoly se skládají z obecného popisu konkrétních hor, jejich tpyické charakteristiky i zvláštnůstek s konkrétním krajem spojených. Každá stať obsahuje upozornění na pozoruhodná místa, pěší tip a cyklo tip, námět na hřebenovou túru. Vše doplňují mapy a fotografie, díky nimž si dokážete tamní atmosféru lépe představit a dobře se v nich zorientovat. Překvapí vás třeba i neopomenutí a informace o vojensky uzavřených prostorech, mezi něž např. patří Doupovské hory.
Přestože jsem sama v knize objevila zajímavé tipy na výlet a přestože myslím, že se autor vskutku snažil vystihnout všechna pro a proti a podat čtenářům co nejobjektivnější návod, jak ke kterým horám přistupovat (rozlišuje dokonce, které vrchy je lepší obcházet a na které se prostě vyškrábat), přesto všechno se domnívám, že kompletnější by publikace byla, kdyby ji zpracovával kolektiv autorů. Subjektivita se zkrátka ani přes veškerou píli nepodařila vyloučit a tak autorovi co zasvěcenému milovníkovi unikla hvězdárna na Kleti (pro jednoho nepodstatná záležitost, pro jiného rarita), nebo se třeba zmínil o muzeu, které již několik let nefunguje. Kromě toho jsem v knize bohužel objevila několik chyb gramatických,  převážně tápajících ve velkých a malých písmenech složených názvů (na několika stránkách tady např. máme zmínku o Nové Vsi, Nové vsi i nové Vsi). Shrnuto a podtrženo byh pro podobné odborné knihy doporučovala se řídit heslem: Víc hlav, víc rozumu.
Vzhledem k přínosu průvodce a jejímu celkovému, i přes toto mentorování, pozitivnímu dojmu si však troufám říci, že se jedná pouze o drobné chyby na kráse a já věřím, že naprostá většina jejích čtenářů si v ní spokojeně nejen zalistuje, ale nechá se jí i inspirovat.

Knihu "Křížem krážem po českých horách pěšky i na kole" Tomáše Feřteka vydalo v r. 2007 nakladatelství Fragment
Zdroj fotografie:
www.fragment.cz

26.07.2007 - Renata Šindelářová