Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nudisticky sakrální PinkavaÚvodník: Zahrady Pražského hradu skýtají krásnou procházku sami o sobě. Nyní si mezi stromovím pod pražskou architektonickou chloubou můžeme prohlédnout i velkoplošné zádumčivé fotografie Ivana Pinkavy. Decentní černobílou formou nabízí akty, stejně jako tvorbu portrétní.

Článek: Ve svém umění dokáže tento fotograf skloubit pro některé zcela neslučitelné pojmy – starozákonní tématiku, erotiku, mystiku a dnešní svět, hledající sebe sama.

47 letý náchodský rodák Pinkava absolvoval na FAMU obor umělecké fotografie. Poté se nenechal svázat žádnými profesními limity a na volné noze tvořil své zvláštní portréty cizích lidí, které nám jediným zablesknutím fotoaparátu dokáže přiblížit téměř jako členy rodiny. Své znalosti se v posledních pár letech rozhodl předávat dál a působí taktéž jako vedoucí ateliéru na V&SUP v Praze.

Oproti zahraničním návštěvníkům výstavních prostor zůstávají kulturní Češi trošku ošizeni. Ivan Pinkava totiž vystavuje především v Německu, Itálii, Velké Británii, ale také v Americe – od Mexika po Spojené státy. V Tuzemsku si možná ještě vzpomenete na Rudolfinum roku 2004. Zde měl umělec rozsáhlou samostatnou výstavu.

Výstava je již čtvrtou částí expozic, kterou pro diváky připravila PPF. Jak se dočteme i v brožurce k výstavě vydané, Pinkavovi nejde o stvoření krásy pomocí fotografií, ale zejména o zachycení humánní podstaty. A tu umí naplnit dokonale. Fotografie nepůsobí konstruovaně, přestože nevychází z přirozeného prostředí. Staví však na přirozené lidské zkušenosti, kterou podává skrze tváře i těla zajímavých lidí.

Tématicky se nevyhýbá pokušení incestem, stejně jako starozákonním narážkám – však i nejznámější fotografie, kterou můžete spatřit coby propagační plakát na citylightech či v prostředcích hromadné dopravy, ukazuje právě ženu s lebkou. Dílo nese název Salome

Celkem je v jižních zahradách Pražského hradu umístěno 34 velkoformátových fotografií. Na některé narazíte při procházce po pískové cestičce, jiné konkurují vyhlídkám na stověžatou Prahu. Svou černobílou elegancí dokáží upoutat, potěšit i posmutnět zároveň. A pokud vám přijde zbytečné jezdit až na Pražský hrad jen kvůli „pár velkým fotkám“, pamatujte, že za samostatnou návštěvu stojí i překrásně zrekonstruované zahrady.

Ivan Pinkava – Salome, 25.6. – 14.9. 2007, Jižní zahrady Pražského hradu, organizuje PPF, kurátor výstavy: Pavel Langer, architekt: Michal Froněk, grafika: Aleš Najbrt

Fotografie: Jitka Wilhelmová

09.08.2007 - Michaela Wilhelmová