Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zastřelil těhotnouÚvodník: Byla to náhoda. Táhlo mu stěží na desátý rok, když ze zbraně, kterou čistil, vyšel osudný výstřel. Prosvištěl městem, prodral se oknem a na místě usmrtil jednu milou dámu, manželku místního novináře a matku dvou dětí. Shodou okolností právě těhotnou. Tím dnem přestal existovat chlapec jménem Rudy Waltz a nahradil jej bezpohlavní introvert s přezdívkou Ostroočko.

Článek: Začátek nového života nedopadl pro malého Rudyho nejlépe. Policisté ho obarvili inkoustem a zavřeli do klece na své služebně. Celé město se pak mohlo přijít podívat na malého vraha, zrůdu a bestii.

Veškerou vinu za smrtící výstřel vzal na svá bedra Rudyho otec. Falešný umělec, kamarád Adolfa Hitlera a notorický nicnedělač, miloval velká gesta. A toto vešlo do jeho života jako jedno z největších. Právě on dovedl syna k lásce ke zbraním a půda jejich domu se rovnala nejlepším zbrojnicím. Teď otec beze slov veškeré své sbírky vyhodil a svůj majetek nechal bez obrany a pokorně vysoudit rodině oné zastřelené dámy. Služebnictvo muselo z domu, chladná a povznesená matka nehodlala ze svých manýrů slevit. Z Rudyho – Ostroočka se dobrovolně stává kuchař a uklizeč v jednom. A jemu tato role vyhovuje.

Zatím ani netuší, že Ostroočkem zůstane vlastně navždy a jediným oproštěním se stane neutronový výbuch, který všechny přítomné obyvatele městečka Midland City vyhladí. A pak si vesele Ostroočko žije dál, zmaten cizími prostředími, kde není ocejchován jako vrah. Na velké scéně mu uvedou divadelní hru, doma má obraz od Hitlera, nikdy se nepomiloval s ženou (a ani po tom netouží) a zjišťuje, že nejlepší je možná žít poklidně a zastrčeně a rozhodně bezpohlavně.

Nově vycházející román Kurta Vonneguta ml. Ostroočko  sluje ódou na uzavřené lidské nitro přežívající v kontrastu ubíhajících lidských dějin, nicotných událostí stejně nicotného světa. Knižní pouť se stává mistrně stvořeným odrazem pohledem do nitra zvláštního tvora, který svůj život od osudové rány změnil k nepoznání. Román autor zaplnil skvělými postřehy a dokonce i recepty.

Američan Kurt Vonnegut mladší (1922 – 2007) se stal klasikem především literatury laděné lehce do science-fiction, ale zároveň stravitelnou i pro osoby s tímto žánrem nesympatizujícími. Jeho Ostroočko vychází v nakladatelství Argo.

Titulní stránka převzata z: www.argo.cz

20.08.2007 - Michaela Wilhelmová