Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Koncert bez přípravyÚvodník: Zdá se to jako hrůzná představa. Ve skutečnosti šlo však o mimořádně kvalitní hudební zážitek s příchutí jazzu. Mladý ostravský pianista Tomáš Kačo roztančil prsty po klaviatuře v melodiích známých i vlastních, publikum tleskalo jako o život. Tak zněl jeden z koncertů Jazz summer garden nights festivalu, který ještě zdaleka nekončí…

Článek: Počáteční smůla, provázející festival, nakonec vůbec neškodila. Ačkoliv se měl festival konat „Open air“, zůstalo nakonec, dle slov organizátorů, jen u „Open window“. Zatímco první z koncertů, který proběhl 9.8., provázelo zlé počasí, koncert 14.8. pro změnu potrápila technika. Musel se tedy z vkusně upravené zahrady Trmalovy vily na Praze 10 přesunout do vilového interiéru. Místo kláves vzal umělec za vděk pianem a obecenstvo nelitovalo.

Hudební improvizace prolínaná jazzovými prvky rozkvétala jako strom, jehož pevnou základnu v podobě kmenu tvořily známé melodie, sahající od hitů jako Yesterday a Pro Elišku až ke klasikům v podobě Bacha a dalších. Větve tohoto imaginárního hudebního stromu se rozvíjely a kvetly pod polštářky prstů do melodií neznámých, divokých i melancholických, ale vždy krásných.

Přestávka s pivním občerstvením v ceně koncertu (vstupné na večer činí pouhých 50,-) proběhla v meditativním prostředí již zmíněné zahrady Trmalovy vily. Tato stavba běžně slouží jako veřejnosti přístupná expozice novodobější architektury.

Závěrečný přídavek koncertu rozesmál celé malé, ale stmelené publikum. Ská – kal pes, přes o – ves, začal Tomáš Kačo vyťukávat do kláves. Prvních pár tónů rozvinul do dalších ze svých improvizací, dlouze a krásně, s občasnou hudební vzpomínkou na onoho skákajícího psa a myslivce. Takové hudební pocty se ani pes, ani myslivec z oné písničky hned tak nedočkají…

Další koncerty festivalu Jazz summer garden nights se uskuteční:
21. 8. – Point – nový projekt kontrabisty Tomáše Lišky, jazz v neobvyklém nástrojovém složení
23. 8. – Vertigo quintet – známý jazzový kvintet v novém projekt s členkou dua Tara Fuki
28. 8. – Matěj Benko Trio – závěrečný koncert festivalu

Festival se odehrává v Tramlově vile (viz obrázek výše), Vilová 11, Praha 10. Vstupné 50,-
(více informací na www.foibos.cz a www.clazzicos.com )

Fotografie převzata z www.psst.cz


17.08.2007 - Michaela Wilhelmová