Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Akční babičky a dědečkovéÚvodník: „Aktivní stáří“. Krátká větička, kterou dnes skloňují média i jednotlivci. Mnoho seniorů však netuší, jak toto heslo naplnit. Ku pomoci jim i jejich potomkům, kteří chtějí své rodiče či prarodiče zapojit do kulturního dění, existuje po celé naší republice nezisková organizace Svaz důchodců.

Článek: Pokud v důchodu váháte, kam zajít, co dělat, kde najít nové přátele a známé, zřejmě jste ideální cílová skupina pro Svaz důchodců ČR. Tato rozsáhlá nezisková organizace má pobočky po celé naší zemi a pro „své“ seniory organizuje přednášky (například o zdraví, ale i besedy s politiky, cestovateli, apodob.), procházky, společné dovolené a různé workshopy. V některých pobočkách pletou babičky ponožky pro Unicef, jinde se učí prarodiče třeba brouzdat po internetu.

Pro seniory nenabízí členství v této organizaci jen náplň času, ale hlavně důležité navázání nových sociálních kontaktů, přátelství a někdy i vztahů ještě hlubších.

Málokdo také ví, že tato nezisková organizace vydává vlastní noviny. Ne žádný úzce distribuovaný podomácku sešitý plátek, ale skutečné hezké noviny s názvem Doba seniorů. K dostání jsou často na stáncích s ostatními tiskovinami. Že jste je nikdy neviděli? Však se pro prodejce nejedná o žádný kasovní trhák. Prosperující místa raději vyhradí deníkům a Doba seniorů má u mnohých prodejců atribut zboží na vyžádání. Zkrátka legální podpultovka.

Další důležitou organizací zůstává Rada seniorů ČR (www.rscr.cz), jakýsi velín seniorských neziskovek, pod sebou zaštiťuje krom Svazu důchodců i Asociaci odborářů, Svaz diabetiků, Český svaz žen, Sdružení obrany spotřebitelů a další. Na svém webu provozuje poradnu (tuto samozřejmě nabízí i formou osobní), ale funguje i jako rozcestník k dalším zajímavým odkazům, na mnohdy krásně zpracované stránky určené právě seniorům.

K těm nejzdařilejším patří weby www.tretivek.cz, nabízející články adresované seniorům, a to jak z oblasti finančně-právní, tak vztahové, zdravotní, pečovatelské atd., a poté stránky senior klubu (www.seniorclub.cz) a seniortip.cz.

Pro ty seniory, kteří nehledají konkrétní radu, ale chtějí si jen chvíli číst, je určen magazín Senior revue (www.seniorrevue.cz).

Zdál-li se vám výčet možných cest, jak udělat život svůj či rodičů aktivnější v rámci k tomuto předurčených neziskovek, ještě nekompletní, jistě chybí konkrétní směrovník, jak se do Svazu důchodců zapojit. Ústředí organizace se nachází v Domě odborových svazů, nám. W. Churchilla 2, 113 59 Praha 3, nebo můžete zavolat na telefon 234 462 082-4, či ještě lépe, napsat e-mail na svazduchodcu@seznam.cz. Tam vám již poradí, kterou z „poboček“ máte přímo u vás.

Obrázek převzat z: www.danielmckinnon.com


24.08.2007 - Michaela Wilhelmová