Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Návrat do životaÚvodník: Příběh o tom, jak se z úplného dna dostat zpět do čistého a normálně fungujícího světa - román Jamese Freye Milion malých střípků popisuje autorův boj se závislostí.

Článek: Každému z nás se to stalo – rozbitý talíř, sklenice, hrnek – let prostorem a tříštění se na stovky, tisíce, miliony kousků do všech možných světových stran… Slepování většinou složité, ne-li nemožné. Podobná věc se však stává i lidem. Hlavní hrdina James Frey je alkoholik, narkoman, který pije i fetuje denně v takovém množství, jež si drogou netknutý člověk jen těžko představí. Jeho tělo, zdraví a hlavně mysl se rozbily na milion malých střípků. Deset let pití tvrdého alkoholu, užívání všech možných existujících drog, učinily z mladého člověka živoucí trosku.
Ve věku třiadvaceti let dostává poslední možnost vyléčit své zhuntované tělo i mysl a začít nový život úplně od začátku. Ocitá se mezi lidmi, kteří jsou na tom podobně jako on sám – soudce, mafián, bývalý mistr světa v boxu, bývalá prostitutka. Zapojuje se do programu, který radí, jak se vypořádat se závislostí, předchozím způsobem života a jak se zapojit do nového, „čistého“ světa bez alkoholu a drog.
James si ale vybírá úplně jinou cestu a program „Dvanácti kroků“ úspěšně bojkotuje. Ordinuje si svá vlastní pravidla boje se závislostí, strachem a vztekem. Tím se samozřejmě dostává do konfliktu nejen s terapeuty, ale také s některými pacienty. Na druhou stranu mezi oběmi skupinami nachází také přátele, jež mu pomáhají slepovat střepy jeho zničeného těla a duše.
Hrdina v léčebně prožívá šest týdnů léčby, prochází obdobím od těžkých a drastických začátků detoxikace a postupným odpoutáváním se od drog. Vše se prolíná jeho vzpomínkami do minulosti, jež ho dostala až sem. Kniha je psána pravdivě a bez příkras, vystihuje Jamesovu osobnost a jeho pocity - bolest, lásku, touhu a jeho myšlenky, které čtenáři předkládá tak, jak mu přicházejí na mysl. Nebere si žádné servítky a vše popisuje syrově, což působí věrohodně. Že v textu autor nepoužívá uvozovky, každá přímá řeč začíná na novém řádku, děj se  zrychluje a udává zajímavý spád.
Četbu knihy nelze označit za jednoduchou. Ne pro její styl, ten je poutavý, čtivý a nutí čtenáře číst dál a dál. Ale spíš kvůli obsahu knihy, především v samotném začátku, kdy James prochází detoxikací, nejhorší částí léčby. Popisuje všechny svoje myšlenky a hlavně činy se surovou otevřeností, s níž by mohli mít potíže čtenáři se slabším žaludkem. Jedná se však o nutnou součást příběhu, bez níž by Jamesovo vyprávění o cestě k lepším zítřkům nebylo úplné. Trnitá cesta za střízlivostí skrývá plno překážek, drsných vzpomínek a tvrdého zacházení především se sebou sama.
Kniha je velice poutavá a i přes značnou obsáhlost (téměř 500 stran) se čte jedním dechem. Hrdinovi i přes jeho odporující chování musíte držet všechny palce a pěsti, aby to dokázal a našel tu správnou cestu ven.

Kniha vyšla v USA v roce 2003 a po dobu 15 týdnů se udržela na prvním místě bestsellerů New York Times. V ČR vyšla letos a současně se připravuje filmová adaptace.

Ke knize se vyjádřilo mnoho světových kritiků a redakcí, vybírám nejzajímavější z nich od Breta Eastona Ellise: „Milión malých střípků je výstižnější kniha o závislosti této generace, dojemná zpověď charakteristická svěžím tónem a poetickou upřímností. Za brutální pravdou bolestného Freyova dospívání vidíme jednoduché lidské motivy, které i ty nejnetečnější čtenáře přivedou k slzám. Velmi málo knih si tyto slzy zaslouží, a toto je jedna z nich. Budete vzlykat, smát se, budete naštvaní, znechucení, a co je nejdůležitější – tato kniha vám dá naději. Milión malých střípků je inspirující a nepostradatelná kniha.”


Autor James Frey pochází z Clevelandu, žil v šesti zemích a deseti státech.
Psal filmové scénáře (více na www.imdb.com ), ale nyní se věnuje knihám. Jeden čas prodával skateboardy, dělal vedoucího na letním táboře, rámoval obrazy, pracvoal jako vyhazovač v baru, filmový režisér, filmový producent, řidič autobusu, člen hotelové ochranky, hrál v supermarketu Santa Clause i velikonočního zajíčka.
Je ženatý a žije v New Yorku se svou ženou Mayou a se dvěma psy. Už nějakou dobu abstinuje.


Knihu Freye Jamese Milion malých střípků  vydalo v r. 2007 nakladatelství Columbus
Zdroj fotografie:
www.knihy-columbus.cz

07.09.2007 - Kateřina Švagrová