Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Přemýšlíme v obrazechÚvodník: Když si představujeme, jak budeme řešit určitou situaci, myslí nám běží obraz, ne slova. A tohoto jednoduchého principu využívá nová cvičebnice němčiny nakladatelství Fragment s titulem „101 sloves za jeden den“.

Článek: Na každé stránce této knížečky proto najdete obrázek, týkající se jednoho slovesa, a přirozeně totéž sloveso v různých tvarech. Barevná tabulka s těmito tvary působí přehledně a doplňuje tak vizuální působení celku na naši paměť. Autorům knížky bych vytkla pořadí jednotlivých tvarů v tabulce. Že složitější předminulý čas (plusquamperfektum) a málo používaný podmiňovací způsob (konditional) předchází klasickému času minulému (perfektu), se mi zdá poněkud nelogické. Chybí mi tu také způsob rozkazovací, který se užívá rozhodně častěji než způsob podmiňovací.

Doprovodné obrázky (autor Rory Ryder) leckdy vtipně zpříjemňují učení. A tak např. sloveso „přinést“ doprovází kreslený vtip o vysmátém pejskovi, který páníčkovi úmyslně přinese místo požadovaných novin bačkory. Jako velmi přínosné hodnotím i zapojení inkriminovaného slovesa přímo do obrázku, a to pokaždé v jiné podobě. U slovesa „česat“ se písmenka německého výrazu vplétají dámě do vlasů. U slovesa „zatknout“ visí zatčenému z pout.

Ačkoliv knížečku za jeden den jistě stihnete prohlédnout, slovesa ve všech tvarech se tak brzy rozhodně nenaučíte. Ale nevadí, i tak půjde učení za pomoci obrázků snadněji. Výhodou učebnice je, že si můžete správnou výslovnost ověřit na příslušné internetové stránce, na kterou kniha odkazuje.

Přestože publikace „101 sloves za jeden den“ vám jistě se studiem německého jazyka pomůže, nespoléhejte, že vás naučí všechno. Kompletní gramatika zde chybí. Co můžete očekávat, že knížečka doplní vaše znalosti získané jinde a případně pomůže k upevnění znalostí časování sloves.

So. Jetzt gehe ich wieder lernen.

Knihu 101 sloves za jeden den (němčina) vydalo nakladatelství Fragment
Zdroj fotografie obálky: www.fragment.cz


08.09.2007 - Renata Šindelářová