Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Romantické poblouznění si nevybíráÚvodník: Ve filmu "Vše je jak má být" švédského režiséra Bo Widerberga není nic jak má být, ba právě naopak. Příběh žáka, jenž se zamiluje do své nové mladé učitelky. Nebo možná příběh učitelky, jež se zamiluje do svého žáka. Příběh o tom, jak by se to odehrávat nemělo.

Článek: Jejich vztah začíná zdánlivě nevinně: projevováním vzájemných sympatií, zprvu opatrně postrkovaných od jednoho k druhému. Nejprve nevinná hra se záhy zvrtne, z učitelky a žáka se stávají milenci. Romantické poblouznění si nevybírá, vtahuje je do sebe víc a víc, nakonec už ani nezáleží na tom, jestli se něco takového zdá vhodné. Zvrat nastává až v okamžiku, kdy chlapce přistihne podváděný manžel.

Manžel, kterého zřejmě vůbec nepřekvapilo, co vidí. Během doby, kdy všechno funguje stejně jako předtím, se z chlapce a zklamaného muže, jenž své zklamání zahání pitím, stávají přátelé. Chlapec pociťuje k staršímu muži náklonnost a soucit, příčí se mu neustále ho podvádět, trápí ho chladný nezájem, s jakým ke svému muži přistupuje jeho žena.

Najednou vidí ve vztahu k ní trhliny, které dosud zakrývala milosrdná mlha obluzení. Mlha se trhá a on si začíná uvědomovat nesourodost jejich vztahu, touží po vrstevnicích a stále častěji hledá výmluvy pro svou neúčast v milostné hře.

Přichází konec. Hořký, jak také jinak. Žena, nejméně dvakrát tak stará jako on, je do hlouby duše uražena odmítnutím, snaží se ještě z posledních sil přinutit svého milence k návratu. Čím zvrácenější prostředky k tomu volí, tím víc ho od sebe odhání.

Chybu nepřiznává.

Někde se ale stala.

Omráčený divák jen sedí a zírá. Pokud na začátku těm dvěma fandil, teď si říká, proč vlastně.

Zdroj fotografie: www.volny.cz

30.09.2007 - Radka Zadinová