Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Postřehy z Designbloku: A vítězem se stává…Úvodník: Designblok skončil. Ovšem minulou sobotu těsně před závěrem týdenní akce, uspořádali organizátoři večer spojený s módní přehlídkou a vyhlášením výsledků divácké ankety o nejlepší instalaci designéra, instalaci v Superstudiu Designbloku, obchod a módního návrháře. Ceny si odnesli…

Článek: Ocenění za instalaci designéra získali:
DRAWetc. (3. místo)
Série mojemoje z design Studia Najbrt (2. místo)
Olgoj Chorchoj. (1. místo)
Obchod roku:
Leeda (3. místo)
Qubus (2. místo)
Konsepti (1. místo).
Instalace v Superstudiu Designbloku:
Domácí umění (3. místo)
Vitra (2. místo)
Nike (1. místo).
Módní návrhář:
Denisa Nová (3. místo)
Leeda (2. místo)
Hana Zárubová (1. místo).

Druhá část patřila již zmíněné módní přehlídce, která reprezentovala tvorbu čtyř značek mladých módních tvůrců.
Jana Rollová představila svoji kolekci BODY-HOME, ve které sloučila protiklady, které ve svém životě potkává. Inspiraci hledá především v přírodě, kterou kombinuje se surovostí technologie, designu a architektury. Její oděvy tak lehce připomínají kosmické oděvy kombinované s přírodními detaily (např. zelená barva na punčochách).
Zuzana Veselá zahalila své modelky do temných barev. Jak by ne, její tvorba pro letošní sezónu název GRACE a která barva lépe charakterizuje eleganci a galomour? Kolekce zdůrazňuje ženskost a představuje změny, kterými žena v životě prochází. Detaily pak dokreslují světlejší tóny černé a prvky stříbrné či zlaté.
Duo Petra Matušínská a Jakub Szajko představili kolekci Invisible diary II („my face is my art…“), která navazuje na první řadu stejnojmenné kolekce. Série odráží naše postoje, nálady a charaktery a představuje sebereflexi a zobrazení našich tajných stránek.
Chatty neboli trio Anna Tušková, Marie Suchanová a Radka Sirková si vzaly lehce kontroverzní téma. Série REST IN PEACE představuje okamžiky posledního odpočinku. Pohrávají si s nástinem pohřebního rituálu a jeho atmosférou, používají ornamenty rakví či šifonových závojů pozůstalých dam. Nutno však dodat, že i tyto okamžiky do našeho života patří a dívky se tohoto zpracování zhostily s úctou a jejich kolekci, byť je to v této situaci trochu nezvyklé, lze označit jako inspirativní.

Celý večer a vlastně i všechny akce letošního Designbloku se nesly v duchu modré barvy. A proč? Na náš trh totiž míří nový nástupce DVD a sice Blue Ray. Jedná se o médium, které přinese kvalitnější přenos našich dat na discích. Na něj čeká na našem trhu soupeř v podobě HD DVD, který má rovněž zastoupit klasické DVD.

Podle odborníků letošní ročník Designbloku nabídl pestřejší program a nápaditější instalace než v letech minulých. Můžeme se tedy těšit, že tento týden designu prochází vývojem a příští rok bude opět barvitější a nápaditější.

Foto: Aneta &Simonková

16.10.2007 - Aneta Šimonková