Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Legendy bojových umění – JeřábÚvodník: Americký spisovatel Jeff Stone prošel za svůj život zaměstnáními jako fotograf, editor, údržbář, autor manuálů, taneční mistr, pořadatel koncertů a ředitel marketingu. Denně cvičí bojová umění, o kterých pojednávají jeho knihy určené pro děti a mládež.

Článek: Čtvrté pokračování z řady knih s podtitulem Legendy bojových umění Jeřáb navazuje na tři předchozí: Tygr, Opice a Had. Legendy o pěti předcích začínají v prvním titulu zničením čínského kláštera Cchangčen, z kterého byly ukradeny tajné svitky a přežilo ho pět mladých válečných mnichů. Každý z nich ovládá dokonale jeden bojový styl a nese jméno jednoho zvířete – tygra, opice, hada, jeřába a draka. Podle legendy dnešní bojová umění vycházejí z učení těchto mladých válečných mnichů – „pěti předků“.
Klášter Cchangčen zničil bratr těchto mnichů a nezastaví se, dokud nezabije i ty, kteří jsou předurčeni, aby se stali „pěti předky“. V pokračování s názvem Had zničí jejich bratr další šaolinský klášter. Mladý mnich Seh, mistr hadího kung-fu se připojí k silné skupině bojovníků a společně odcestují hluboko do hor. V tajné pevnosti se setkává se záhadnou dívkou jménem Kobra. Mniši dále pátrají po tajemstvích své minulosti i svého osudu.
Zatím v posledním pokračování s názvem Jeřáb se dozvídáme, že mnich Hok skrýval čtyři roky svou pravou identitu před svými bratry. Klidná a přemýšlivá Hok je mistrem jeřábího stylu kung-fu. Po zničení obou klášterů zjistila, že její starý svět zmizel. Nalézá cestu do hlavního města oblasti Kchajfengu, kde začíná nový život. Avšak její starý život se jí znovu připomene, a tak se Hok musí spojit se svými bratry.
Příběh čtvrtého dílu se začíná odehrávat v provincii Che-nan v Číně v roce 1650 n.l. Hok sleduje se svými bratry požár kláštera Cchangčen. Velmistr jim nakáže, aby se s bratry rozptýlili do čtyř světových stran, a tak ho uposlechnou. Hok se setkává s mnichem Tsungem, který žije mimo klášter a chce se do něj zpátky vrátit pomocí Hok. Nakonec se Hok s Tsungem utkává v souboji v aréně, ze které se jí podaří s bratry uniknout…

Kniha spadá pod literaturu pro děti a mládež a je určena pro čtenáře od 11 let. Poutavě vypráví o putování mnicha jménem Hok, který dokonale ovládá jeřábí styl kung-fu. Zaujme každého čtenáře, který má rád dobrodružství, napínavý děj a zajímá se alespoň okrajově o asijská bojová umění.


Jeřáb - Jeff Stone, překlad: Zdík Dušek, vydalo nakladatelství Fragment v r. 2007
Zdroj fotografie:
www.fragment.cz
24.10.2007 - Veronika Prokopcová