Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mama Africa nastartovala Kytaru napříč žánryÚvodník: Slavnostní zahájení festivalu „Kytara napříč žánry“ proběhlo v neděli 21. října v Dejvickém divadle. Již desátým rokem můžeme slyšet kytaru z různých koutů světa. Jako první v jubilejním ročníku vystoupilo občasné trio Mama Africa.

Článek: Ještě před začátkem samotného koncertu se na podiu objevili pořadatelé festivalu Vladana Rýdlová z Taktiky Muziky a muzikant Stanislav Barek. Oba byli vděční všem spolupracujícím sponzorům a zvláště hlavnímu městu Praze. Bohužel zazněla i jedna smutná zpráva. Z avizovaného tria nemohl kvůli nemoci vystoupit Elvis Kititi původem z Konga. Místo něj si přizvali brazilského rodáka Andrého Sáha.

Večer věnovaný kytarám začal trochu nečekaně. Papis Nyass (Gambie) nás na úvod zavedl do afrických rytmů se svým sólem na djembe. Vzápětí ho vystřídal suplující kytarista Sáh. Ukázal nám jak krásně může znít jeho pojetí folku v portugalštině a svým něžným hlasem ve výškách překvapil všechny přítomné. Když odehrál asi tři písničky v kuse přišla na řadu improvizace s Nyassovými kongami, po níž se na chvíli rozloučil s publikem.

Jako další se představil Shahab Tolouie z Íránu, který svojí lysou hlavou a do špičky zastřiženou bradkou působil přísným a nekompromisním dojmem. Utvrzovaly v tom i jeho ostré kytarové hmaty a zpěv občasně drticí ušní bubínky. Všechno to jen dokreslovalo jeho původ a ukazovalo drsnou část planety odkud pochází. Písničky však obstojně uváděl celkem plynulou češtinou.

Nakonec se všichni muzikanti, včetně Stanislava Barka s jeho španělkou, sešli k závěrečnému hraní několika písní ze společného projektu Barka a Tolouieho. Jelikož posluchači nechtěli, aby tento večer skončil tak brzy, vyžádali si celkově tři přídavky. Nikdo z hráčů nevypadal otráveně ani při třetím návratu na prkna která znamenají svět.

Možná právě o propojení světů jde v celém festivalu a v jeho úvodu došlo k velmi příjemné fůzi různých národů. Hudba je mezinárodním srozumitelným jazykem. Je moc dobře, že takovýto festival u nás existuje a snad se za rok dočkáme dalšího pokračování.

Foto: Petr Veselý29.10.2007 - Petr Veselý