Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Přítel je navždyckyÚvodník: Nevíte, čím svého kamaráda / kamarádku obdarovat? Nakladatelství Paseka nabízí inspiraci – malou publikaci ve stylu Snoopyho, plnou obrázků a přátelských hlášek.

Článek: Maličká modrá knížečka upoutá zrak. Na titulní stránce najdeme pejska bígla, zvaného Snoopy, a jeho kamarády. A když knížku otevřeme, můžeme větu zopakovat. Na každém dvoulistu nalezneme vpravo obrázek ze Snoopyho stripů (buď s dětmi, nebo ptáčkem Tweetym) a vlevo nějaký citátek o přátelství.

Publikace nese jméno Přítel je … navždycky. I proto každá z větiček snažící se v komiksovém světě definovat přátelský vztah začíná právě oním: „Přítel je…“ a pokračuje kupříkladu „ten, kdo si myslí, že tancuješ fakt skvěle,“ nebo „ten, kdo se tě nesnaží sestřelit“. Pokud snad někdo čekal výroky antických filozofů na téma vztahy a přátelství, nechť si nechá zajít chuť. Větičky neobsahují žádný hlubší smysl, nesnaží se o poetičnost a výsledný dojem zanechává ve čtenáři pocit, zda autoři publikace nenamrskali do knížečky náhodně obrázky a poté se k nim za každou cenu snažili vymyslet komentář. Ostatně, mělo-li by se věřit všemu, co je psáno, tak vaším přítelem navždycky nebude ten, komu se jako vám nezdá o vanilkové zmrzlině.

Obávám se, že zarytí milovníci pejska Snoopyho a jeho vtipných, leč poněkud k existenciální temnotě směřujících příběhů, mohou cítit vnitřní pohanu svého idolu. Prznění modly jménem Snoopy za účelem dárku-kýče. Docházím proto k závěru, že tato publikace vlastně nemá být považována za knížku. Má fungovat prvoplánově jen coby dárek, dle mého mínění navíc ne příliš zdařilý. Leč doba přeje kýči a zbytečnostem. Úspěch se proto možná dostaví…

Autorem kreseb zůstává Charles M. Schulz, stvořitel Snoopyho a celého okolního dětského světa. Přestože autor zemřel již před sedmi lety (ve věku 77 let), sláva jeho stripů rozhodně neupadá. „The Peanuts“ – komiks, který si získal celý svět a vynesl Charlesovi slávu, však kupodivu nese nenáviděné jméno. Autor sám nenáviděl toto pojmenování, které si prosadil vydavatel, až do samé smrti.

Publikaci Přítel je … navždycky ilustroval Charles M. Schulz
(Kniha je překladem anglického originálu A Friend is … forever)
Nakladatelství Paseka 2007
Zdroj foto: www.paseka.cz

12.11.2007 - Michaela Wilhelmová