Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kdo by ty miloučké prevíty nemiloval?Úvodník: Bilingvní vydání knihy britského autora Simona Bretta "Prevítem snadno a rychle" vydalo letos na podzim nakladatelství ARGO. A o čem tato kniha vypráví?

Článek: Jak nám napovídá obálka, kniha je určena zejména novopečeným rodičům. Nebo možná těm, kdo o rodičovství v blízké budoucnosti uvažují. Ale těm bych možná čtení o malém prevítovi zrovna nedoporučila. Mohlo by je napadnout, že život bez malého „tyrana“ by rozhodně probíhal snadněji…

Když s láskou hledíte na své spící miminko, napadne vás někdy, co se vlastně odehrává v jeho hlavě? ptá se autor. A čtenář se poctivě zamýšlí. A neví. Proto sáhne po knize – a rázem ví… Autor nicméně připouští, že kniha nepřináší novopečeným rodičům žádný praktický užitek, nicméně je určitě potěší, že to, co zažívají oni, zažívá i tisíce dalších rodičů kdesi ve světě.

Malý prevít při svém příchodu na svět konstatuje suše a realisticky: No, tak jsem tady…

Nemá to jednoduché. Ale ani jeho rodiče. Učí se svému dítěti porozumět, učí se pochopit jeho přání, zlost, smích, bolest a netuší, že malý prevít si s nimi jen pohrává a přidává si body k dobru na svůj tajný seznam malých vítězství. Čtenář s úsměvem sleduje peripetie rodiny, která se navzájem sžívá a vyrovnává se s novým způsobem života, přičemž ten nejmenší člen rodiny, malý „prevít“, jim to vůbec neusnadňuje…

Ten, komu už děti odrostly, si určitě rád připomene, čím procházel, když je poprvé držel v náručí (poblinkaný kostýmek), učil je prvně na nočník (vraždění neviňátek), mluvit (neslyším zlo, nevidím zlo), chtěl, aby dítě usnulo (ani náhodou, když to potřebujete) apod. A tak se může stát, že vám při čtení téhle knihy občas ten úsměv v koutku rtů trošku zatuhne (to, když si vzpomenete, že něco hódně podobného jste taky zažili). Ale pak se zase objeví. Protože, kdo by ty malé, nevinné a sem tam i miloučké prevíty nemiloval? Navíc, když jsou naše?

Člověk přece jen někdy musí ty oči přimhouřit – jedno, druhé nebo třeba i obě najednou. Jen si vzpomeňte: Taky jste kdysi byli dětmi. Určitě víte, že prevítem se člověk může opravdu stát snadno a rychle… (Ale měl by z toho jednou vyrůst…)

A důležité upozornění na závěr: Knihu uchovávejte mimo dosah dětí! Přece jen, mohly by se ledasčemu přiučit…

Simon Brett, Prevítem snadno a rychle
Nakladatelství Argo 2007
Zdroj foto obálky:
www.argo.cz

11.11.2007 - Radka Zadinová