Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Na druhé straně se miluje i vraždíÚvodník: Zkusme se přeladit na nižší obrátky. Dámy nechť si připraví kapesníčky na utírání slziček, pánové namísto toho nechť se vybaví papírkem a tužkou. Jen tak se můžeme řádně vnořit do děje nekomerčně vypadajícího německého snímku Na druhé straně.

Článek: Turecký přistěhovalec Nejat Aksu (Baki Davrak) žije poklidně na periférii Hamburku, učí turečtině na zdejší universitě a miluje filosofii. Sterotyp, ve kterém prožívá den za dnem, ho nijak netrápí. Dokud klid domova razantně nenaruší Nejatův otec Ali (ztvárněn jedním z nejoblíbenějších tureckých herců Tuncelem Kurtizem). Volnomyšlenkářský děda si z ničeho nic domů nastěhuje poměrně mladou ženu. A to ne jen tak ledajakou. Yeter (Nursel Köse), taktéž původem z Turecka, provozuje nejstarší povolání na zemi.

Filmová sociální sonda do podmínek v současném Turecku nás naučí vážit si našeho systému. Úplatky, byrokracie, nemožnost svobodného projevu. Vzdělání, které si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Turecko čiší krásou i bezmocí. Režisér Fatih Akin (Němec, pocházející z rodiny tureckých gastarbeiterů) namíchal koktejl dvou životních stylů na předměstí Istanbulu a Hamburku. Přisypal do něj i kafkovský pohled na nekonečnost turecké byrokracie a euro-unijní nadšení některých národů.

Yeter tragicky umírá a zanechává po sobě dospívající dceru Ayten, které z „vyšlapaných“ peněz platila v Turecku studia. Ta s Nejatem rozehrává dobře vymyšlenou honičku, aniž by kdokoliv o tom druhém věděl. Společní známí se míjejí, aniž by to sebemíň tušili. Děj se ubírá retrospektivním směrem a bloumá v kruhu. Naruší jej jen jeden výstřel. Mladá sympatická blondýnka Lotte (Patrycia Ziolkowska ) pokládá život na oltář záchrany Ayten.

Alegorie dvou světů

Přes hluboký příběh lidských vztahů můžeme prohlédnout i jinotajné sdělení: zatímco Nejata můžeme rovnat k režisérově odrazu sebe sama ve filmu, Ayten či Yeter představují personifikaci Turecka, zatímco Lotte a její matka Německo a celou Evropskou Unii vůbec. Veškeré dění, typické pro každou z kultur, se odehrává skrze ony ženské elementy.

Zajímavá je ve filmu taktéž role vlajek. Ačkoliv režisér žádné nikam neinstaloval, najdeme je snad všude. Pro soutěživé proto pozor! Vyndejte avizované papírky a tužky a počítejte…

Na druhé straně se tak stává jak krásným alegorickým příběhem, připomínajícím starší nekomerční produkci, dovádějící nás k zamyšlení a určité formě relaxace. Příjemný film možná netrhne vysokou návštěvnost v dnešní uspěchané době, ale svou melancholickou duší potěší každého, kdo si nemyslí, že v kvalitním filmu musí být efekty, rychlá akce a do extrému vyhrocená love story. Zkrátka velmi kvalitní filmový počin, který nepotřebuje populistická lákátka na to, aby měl šanci sesbírat několik filmových cen (jedna jej již zdobí – za scénář z Cannes).

Snímek měl u nás premiéru 15.11.

Na druhé straně
Režie a scénář: Fatih Akin
Kamera: Rainer Klausmann
Hrají: Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla


Fotografie: www.bontonfilm.cz
20.11.2007 - Michaela Wilhelmová