Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Lola běží o život po českuÚvodník: Aneb chyťte promiskuitního doktora Malátného, než zas někde někoho oplodní!

Článek: Michala Malátného známe zatím jako celkem dobrého hudebníka kapely Chinaski. Prvně a – podle režiséra Martina Dolenského určitě ne naposledy - ho však můžeme vidět i na plátně. A to rozhodně ne v nějakém malém štěku. Na triku má hned hlavní roli. Ztvárňuje totiž doktora Goldberga v novém českém filmu Chyťte doktora!

Hereckou partnerkou (lépe řečeno dvěma partnerkami) se mu stala Tatiana Vilhelmová. Ano, čtete dobře. Herečka ukázala, že hrát opravdu umí a vtělila se do dvou konkurentek – manželky a milenky. Navíc, jedna éterická, trochu afektovaná normální maminka, druhá dominantní sexy dračice. Dokonce si ve filmu i vjedou do vlasů. V některých scénách zaskočila dublerka, ale i tak toho dost zvládli animátoři na počítačích. Přestože neuvidíme jediný okatý trik nebo efekt, věřte, trikaři si dali záležet… Ani tak se ovšem hrdinky nevyhnuly například několikahodinovému máchání mopem do prostoru, což bylo poté zakomponováno do onoho „death-matche“.

Děj vypadá na první pohled prostě. Michal Goldberg začíná svůj další pracovní den. Políbí ženušku, malé děťátko a spěchá do ordinace. Živí se coby gynekolog. O to více zaražená milenka tam na něj čeká. Lidově řečeno, je v tom… se svým milencem, gynekologem. „Aha, Klárko, no jó… vždyť já ti tu antikoncepci vlastně vysadil.“
To však nestačí. Dítě si hodlá nechat a radostnou novinku zavolá Michalově ženě. Ten jen zírá a neví, kudy dál. Primář ho k tomu posílá jako záskok za sebe do televize (což by mohlo znamenat cestu k povýšení), musí se uhrát ragby zápas a stihnout nějak vyřešit zhrzenou těhotnou milenku i zoufalou manželku. Ale jak?

Pokud si vzpomenete na Lola běží o život, odpověď již znáte. Michal hledá alternativy a postupně zkouší, která je ta nejlepší. Těžko ale vybírat…

Martin Dolenský obsadil do filmu, koho se dalo. Překvapením pro mě dodnes zůstává Luděk Sobota, který se dokázal v roli primáře vymanit ze své typické tváře a zahrát konečně zase něco normálně (tj. dobře) – i když, chvilkový pád ho opět prozradí. Vilhelmová naplnila film dokonalou dualitou a nevědět, že sehrává obě role, ani si toho nevšimnu. Krom toho uvidíte i Vašuta – a to sice krátce, za to však vtipně. A hlavně, na plátnech se ukáže po dlouhém čekání od posledních mediálních zpráv i primátor Bém! Má fousiska a živí se jako taxikář. Zvládl to poměrně dobře, možná i proto, že vlastně nic neříká.

Role Michalu Malátnému nespadla do klína náhodou. Režisér se netají tím, že se typově sice hodí, nicméně se s kapelou dohodl, že dá-li roli Malátnému, budou ve filmu jejich písničky. Takže vlastně šlo hlavně o ty písničky a Dolenský si od toho nic nesliboval. Jen chtěl, ať Michal hraje civilně. Ovšem, ačkoliv Malátný vystudoval herectví, při zkouškách na své herecké jméno vůbec neslyšel. Postava se totiž původně jmenovala Artur. Michalem se stala teprve ve chvíli, kdy si všichni uvědomili, že takhle nic nenatočí. Nicméně, uběhl týden a reřizér zíral, jak se mu z Michala stává profi herec. Konečná spokojenost, film natočil dobře.

Chyťte doktora je klasická lehká komedie, od které nemůžete čekat nic intelektuálního, nicméně nenáročného diváka pobaví. Z českých vtipných filmů posledních měsíců se drží určitě navrcholu.

Film právě běží v kinech.


Chyťte doktora
Režie: Martin Dolenský
V hlavních rolích: Michal Malátný a Tatiana Vilhelmová Fotografie: Bontonfilm


03.12.2007 - Michaela Wilhelmová