Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Miloval Boha, Hitlera i erotikuÚvodník: Bouřlivý surrealista Salvador Dalí vzplál vášní až posedlostí ještě k jediné ženě svého života Gale, ke smrti, monarchii, zlatu, Freudovi, luxusu, originalitě za každou cenu a hlavně k fascinující, hypersenzitivní tvorbě.

Článek:
Spalován představami se často přiznával, že je nejen katalánským mystikem a géniem, ale i potomkem Arabů, kteří jeho rodné &Spanělsko zaplavili už roku 711. Bizarní sny, šílené abstrakce i asociace fantasticky přetavené v obrazová a plastická díla, se staly ikonou surrealismu. Když ještě připojíme jeho teatrální výstřednost, jíž udivoval a pobuřoval, mnohdy i prvoplánově stavěl na odiv, nelze se divit, že jeho okázalé exhibice ( samozřejmě i ty výtvarné) byly doslova nepřehlédnutelné.
 
Jak excentricky žil, tak iracionálně zobrazoval svět, tedy tvořil a tvořil, jak žil - právě v této, pro něj jinak nepřípustné reálné logice, je jádro Dalího úspěchu. I jeho odchod ze světa proběhl ve velkém formátu, doslova v žhnoucích plamenech. Zemřel 23. ledna 1989 na následky popálenin, když při experimentech se svíčkami vzplála jeho postel.

Kromě malířství se věnoval i jiným druhům výtvarného umění, např. dřevorytu a sochařství. Právě tato tvorba, zvláště z posledního období jeho života, je k vidění v galerii ARTPRO-galerie plastiky, kterou najdete v Revoluční 20 v Praze. Plastiky z bronzu a dřevoryty, čerpající náměty z Božské komedie, vesmíru i náboženství, můžete nejen vidět, ale i zakoupit až do konce ledna 2008.

ARTPRO – galerie plastiky: Salvador Dalí, otevřeno denně od 11 do 19 hodinFoto: www.art-pro.cz23.01.2008 - Jindřiška Kodíčková