Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Návod na telepatické čtení myšlenekÚvodník: Moment! Abych vám mohla ukázat, jak se čtou myšlenky, musíte se na několik sekund docela uvolnit. Nadechněte se a vydechněte - nešvindlujte, prosím. Tak. To by mohlo stačit. Teď vám o vás již mohu říci několik základních informací. Jste osoba, která se snaží jít s dobou. Nepokulhávat za vývojem, za ostatními ve své věkové skupině. Jste také člověk, který se zajímá o dění ve společnosti a podle všeho vás dokonce přitahuje psychologie. Troufám si také říci, že rádi komunikujete. Pokud jste stydlivějšího rázu, volíte spíš písemnou formu, ale sdílení názorů vás jednoznačně posiluje. Cítíte v sobě, jak při komunikaci s druhými v sobě rostete. Naplňuje vás to. Nejspíš proto, že jste tak zvídaví. Přitahují vás přece záhadné, paranormální a magické záležitosti. ANO nebo NE?

Článek: Ať už na mou otázku odpovíte jakkoliv, jste tady určitě správně. Nejedná se tu totiž o mé telepatické schopnosti, budeme si povídat o knize slavného iluzionisty Derrena Browna, knize nazvané podle jednoho z jeho pořadů Magie a manipulace mysli. (Sérii pořadů vysílala Česká televize v roce 2006 a 2007. Brown v nich hypnotizuje a klame své "oběti", načež mnohé triky odhaluje. A nebojí se přiznat, že ač to tak může na první pohled vypadat, ve skutečnosti neumí ani číst myšlenky a ani porušovat fyzikální zákony. Protože všechno to, co se nám ostatním ve výsledku jeví jako trik, zaviňuje jen nedokonalý způsob našeho vnímání.)

Ve stejném duchu Brown psal i svou knihu. Vysvětluje v ní, jak pracuje naše psychika a jaké mezery v ní lze pro kouzlení využít. Nenapravitelným fantastům proto kniha může způsobit nepříjemný pocit rozčarování. Rádi by věřili, že kouzelník na pódiu čte myšlenky diváků, doufají v existenci duchů a přesouvání karet z místa na místo. Ti ještě více přesvědčení věří v Boha či léčitelskou moc. A Brown se všem těmto mystickým vírám podrobně věnuje a rozebírá důvody i následky těchto našich přesvědčení.

Brown se zkrátka nezabývá jen kouzlením. Zvláštní kapitolu Brown věnuje hypnóze a další zase víře v nadpřirozeno. Velmi výjimečně také hodnotím část o paměti a formách učení, v níž nás Brown nabádá k využívání mnemotechnických pomůcek. Mnoho těch svých nám prozrazuje. Na příkladu si je okamžitě můžete vyzkoušet. Funguje to! Před měsícem mě Brown během chvilky naučil 21-místné číslo a dodnes si ho pamatuji. Přesto mi třeba Brownův způsob, jak si zapamatovat všechny karty z balíčku, připadá geniální. Ne nemožný, ovšem v takové rychlosti používat i osvědčené pomůcky! Zkrátka, skládám poklonu! Brown musí svou představivost používat s takovou bryskní rychlostí, že se dá srovnat s tou počítačovou. - Mimochodem, z Brownových teorií vyrozumíme, že naše mozky něčím skutečně  připomínají počítače. Pamatují si spoustu událostí, ale také přepisují stará data. V důsledku toho si pamatujeme věci jen matně a motáme dohromady různé události.

O fungování mozku a vašich představách, fóbiích a touhách vám toho Brown prozradí hodně. Protože ač jsme každý jiný,  v mnoha ohledech fungujeme stejně nebo hodně podobně. Asi jako v úvodu tohoto článku. Jistě jste pochopili, že v popisu každý kousek sebe našel. Někdo se tam mohl vyloženě poznat. Jako bych skutečně uměla číst myšlenky. Přitom jsem jen použila iluzionistické pomůcky. Vycházela jsem z toho, že člověk, který čte článek na internetu, půjde s dobou. A člověk, který si začne číst článek o telepatickém čtení myšlenek, se nejspíš zajímá o psychologii a také záhady. To ostatní je jen omáčka. Na podobném principu fungují všechna Brownova kouzla: podle Browna se nejnebezpečnějšími diváky kouzelnických triků stávají ti méně pozorní, co stojí trochu stranou a jen koutkem oka pozorují, co se děje, a přitom si šeptají se sousedem. Takoví mohou trik odhalit. Kdo však dává pozor - a nezáleží, zda důvodem zvýšené pozornosti je víra či naopak nedůvěra - tomu podstata triku unikne.

Zkrátka věřím, že kniha "Magie a manipulace mysli" zaujme i náročnější čtenáře. Jedná se totiž o knihu, která zábavnou formou obohatí váš životní rozhled. Takže i když nezískáte ten slibovaný návod na čtení myšlenek, určitě nebudete zklamaní.  Najdete zde mnoho cenných rad. Brown vám poradí, jak se zbavit fóbie či jak vyklouznout z konfliktní situace. Naučí vás, jak si zapamatovat jména všech přítomných na večírku. Procvičíte si svou paměť, postřeh a dobrý odhad. A jak o tom tak píšu, už si říkám, že se do čtení pustím ještě jednou, protože mi třeba něco důležitého uniklo... vždyť vlastně jsem se snažila být tak pozorná... a Brown nade mnou celou dobu čaroval!


Derren Brown, Magie a manipulace mysli 
Nakladatelství Kosmas, 2007
Zdroj foto:
www.kosmas.cz, fajnaholcina.blog.cz 


Derren Brown:
 


01.02.2008 - Renata Šindelářová