Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rodinné patálieÚvodník: Radku Zadinovou, autorku nového dívčího románu Variace na lásku, jistě z webmagazínu znáte jako autorku mnoha hlubokých zamyšlení, ale i komických scén. (Naposledy nás rozesmála článkem Věci do záchodové mísy, prosím!) Tato autorka také preferuje - podle svého gusta - rodinný život, navíc nejlépe v rodině dostatečně rozrostlé.

Článek:
Svého pohledu na život se zřejmě drží i ve svém románu, kde hlavními hrdiny jsou tři sourozenci a jejich jen o kousek starší teta, kterou rodiče vychovali jako čtvrtého sourozence. A protože do skupinky mladých hrdinů patří ještě dva sourozenci ze sousedství, zpočátku má čtenář mezi všemi těmi dorostenci popravdě trochu zmatek. Naštěstí někteří z nich ze skupinky takříkajíc vyčnívají, takže se nakonec poměrně brzy, během popisované jarněprázdninové brigády v lese, povede.
 
Radce Zadinové se zase povede, aby nám osudy jednotlivých hrdinů dostatečně zamotala. Vztahy mezi nimi vzájemně proplétá - v Rodinných poutech by zírali - a umně napíná čtenáře, když naznačuje některé záhadné detaily z minulosti, jež nezvratně kumulují ke konečnému rozuzlení, kde se konečně vše vysvětlí. (Ovšem nedoporučuji číst od konce, byli byste ošizeni o vnitřní dohady.)

Některé autory poměrně snadno rozpoznáte podle stylu rukopisu. K poznání některých vám stačí znát jen hrubý obsah. Mám pocit, že románovou tvorbu Radky Zadinové charakterizuje dramatičnost (často někdo buď zemře, nebo se alespoň se smrtí někoho vyrovnává) a potom právě spletité rodinné vztahy, v nichž se autorka jakoby stále více vyžívá, takže kdoví co nás čeká příště.

Dosavadní tituly této autorky:
Anna a tři králové - příběh hrdinky, která se kvůli sázce rozhodne provdat,
Motýlí čas - o dvou sestrách k nerozeznání, dvojčat Heleny a Elen,

Proklínám tě, lásko - o smutném manželství mladého Tomáše.
V edičním plánu nakladatelství Petra letos vyjde:
Dívka bez minulosti - tématem je sbližování dvou sourozenců, kteří žili každý zvlášť.

Ukázku z knihy Variace na lásku najdete zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7340

Radka Zadinová, Variace na lásku
Nakladatelství Petra, 2007
Zdroj foto:
www.spira.cz

08.03.2008 - Renata Šindelářová