Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - El comandanteÚvodník: Italský publicista Gianni Miňa vypustil do světa svůj další titul s příznačným názvem Fidel. O čem taková kniha pojednává, je z dálky jasné. Nejdéle sloužícího absolutistu zaznamenal každý, kdo umí číst a poslouchat. Glorifikaci nečekejte, zatracení ale také ne.

Článek: Kniha představuje vítaný doplňek studia kulturní antropologie a politologie karibské oblasti. Nejpodrobnější zpráva o muži, který se stal ztělesněním revoluce, čteme na její obálce.

V obsáhlém rozhovoru autora s vůdcem a vlastně symbolem Kuby, Fidelem Castrem, jenž odstoupil ze své pozice teprve nedávno, nakoukneme do všech oblastí života „ostrova svobody“, jak nám dlouhá léta ten „flíček na mapě“ představovali. Kam si jej čtenář zařadí dnes, záleží na něm. Charakteristické zůstává, že autor i partner v rozhovoru jsou označováni jako „vynikající bojovníci“, tedy jako chlapi neustále v očekávání nějakého střetu, konfrontace názorů, ignorující společenské klima zbytku světa, povyšující svůj pohled na občanské prostředí a jeho výklad za jediný možný. Předmluvu napsal Gabriel Garcia Márquez. Přítomnost světoznámého literáta propůjčuje knize auru výjimečnosti. A tu má.

Gianni Miňa požívá nejen ve své vlasti vážnosti a jeho schopnost usednout za stolem s kýmkoliv je obdivuhodná. Rozporuplný se na jedné straně jeví jeho profesní pohyb po světě a s tím spojená jakási břitká odříkavost pohodlí a na straně druhé požitkářství, reprezentované dobrým jídlem a pitím a téměř vždy přítomným hejnem půvabných dam. Opečovávaný a vrhající se opět do centra dění. Našel si rozhodně zajímavou cestu. A má smysl pro detail.

Jeho textům ten pohled prospívá. Pojďme třeba na zmrzku s apetitem kubánského vysloužilce. El comandante si po řádné snídani dopřeje i osmnáct bochánků té chladivé many. Nejsilnější stimul jeho života je ale neustálé vzrušení z nebezpečí. Najdeme myšlenky profesionálního a především přesvědčeného revolucionáře, zcela oddaného své utopistické pravdě. Když se autor dotkne v rozhovoru citlivých témat, cítíme, že Castro ztrácí trpělivost k další replice. Mluvit v první osobě množného čísla je pro něj zřejmě návyk z pohoří Sierra Maestra, odkud kdysi se svou hrstkou soudruhů do Havany vyrazil. Nebo cíleně pěstovaný nástroj k podtrhnutí vlastního ega. V obležení jiných ideologií nástroj asi potřebný.

„Politika je divoká bestie,“ povzdechne si ten karibský náčelník. A vzápětí se rozohní: „To jsem řekl? Ne, takhle bych se vyjadřovat nemohl. Politika je báječná. Aspoň jak jí rozumím já.“ Tak jsem přece jen našel samožerství starého pána. Kniha takových nabízí víc. Fakt.

Gianni Miňa, Fidel
Vydalo nakladatelství Columbus 2008
Zdroj obrázku :
www.knihy-columbus.cz
Zdroj fotografie: www.historickeudalosti.cz                         
        Fidel Castro při jednom ze svých mnohahodinových proslulých projevů

11.04.2008 - Jaromír Komorous