Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Těhotná za volantem



Úvodník: Mnoho žen odmítá v době těhotenství řídit. Jiné si zase při jízdě nechtějí zapnout pás, aby neohrozily plod. A najdeme i takové, které v řízení před porodem nevidí žádný rozdíl od běžné jízdy. V každém z těchto postojů je kousíček pravdy, ale větší kus pověr či nebezpečí.

Článek: „Jsem těhotná, nesedám za volant“

Tomuto postoji asi nejde nic vytknout. Přestože jde o možná až zbytečně razantní rozhodnutí, obzvláště v ranějších stádiích těhotenství a při řízení v klidném provozu, rozhodně ničím neuškodí. Řízení se stává nebezpečnější s přibývajícími měsíci. Bříško narůstá a případný náraz může způsobit katastrofu. Volant se v pozdějších těhotenských stádiích nachází nebezpečně blízko velkého břicha. Nehoda při čelní srážce či nabourání zezadu nadhodí řidičku břichem přímo na něj. Potrat je v tomto případě nasnadě…
Najde-li se tedy jiný schopný řidič, není co řešit. V autě se ostatně vystavujeme nebezpečí i jako spolujezdci – to, že umíme řídit my a ten, kdo nás veze, ještě neznamená, že nás nenabourá někdo jiný. Proto, ať řídí kdokoliv a veze těhotnou: raději dojet na místo pozdě, než nabourat.

Cestovní nevolnost v autě během těhotenství můžeme označit za poměrně normální jev, přesto není dobré ji ignorovat. Pokud vám není dobře, zastavte auto a projděte se na čerstvém vzduchu. Pokud řídíte, dávejte si časté přestávky a jezděte na spodní hranici rychlostních limitů. Cítíte-li, že je vše v pořádku, pokračujte dále.

„Nezapnu si pás, mohla bych potratit“

Nejčastější problém s těhotnými ženami v autě. Strach ze zmáčknutí plodu zůstává chimérou, která zničila již nejeden život. Nebezpečí, kterému se nepřipoutaná žena vystavuje, je přitom zhruba 3x větší, než zapne-li pás. Dnešní výrobci navíc konstruují speciální těhotenské pásy, které jízdu dokáží značně zpříjemnit. K mání jsou jak v kamenných, tak internetových obchodech.

Ano, používáte-li běžný pás, bude vás tlačit, škrtit, omezovat. Nic z toho však neohrožuje ani vás, ani vaše dítě. Na stranu druhou, v případě nehody zachrání váš život a s velkou pravděpodobností i život potomka. Pokud připoutaná nebudete, nárazem se může uvolnit placenta a dojít k potratu. O nesvědomitosti řidiček svědčí smutná statistika: většina těhotných žen v autě při nehodě umírá na úraz hlavy – vyletí totiž ze sedačky vpřed. Nemají pás…

Ministerstvo dopravy v rámci BESIPu (bezpečnosti silničního provozu) radí budoucím maminkám, jak si správně zapnout pás: „Vrchní část pásu musí vést přes střed ramene, pak středem hrudníku a spodní část co nejníže pod břichem. Těhotná by měla mít seřízené opěradlo ve vzpřímenější poloze, aby při nárazu tělo nepodklouzlo pod pás. Ten je vhodné ještě přitáhnout. A samozřejmě se připoutat i na zadních sedadlech.“

Přišla-li řeč na státní správu, nesmíme zapomínat, že těhotná žena v zákoně 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, nemá žádnou výjimku. Nebude-li připásaná, dočká se pokuty.

„Těhotná nebo netěhotná – za volantem žádný rozdíl“

Toto tvrzení platí možná pro první půlky velmi poklidných těhotenství. Výzkumy však prokázaly, že se stále se zvětšujícím plodem v bříšku ochabuje pozornost řidičky, respektive doba, za kterou je schopna reagovat na podněty. Snadno se tak stane příčinou dopravní nehody, která, jak je již zmíněno výše, může mít za volantem tragické následky.

Přestože některé ženy řídí auto ještě v den porodu (či se dokonce dovezou do nemocnice), není to rozhodnutí nejrozumnější. Zejména na dálnice a v Praze se často nevyvarujete stresu. Dítě jej pociťuje zároveň s vámi, pokuste se proto uklidnit. Zejména pár týdnů před porodem již neřiďte sama. Nikdy nevíte, co se může stát a vaše reakce jsou objektivně pomalejší.

Foto: Tara Pregnant

11.04.2008 - Michaela Wilhelmová