Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kočičí holkaÚvodník: Známého německého spisovatele Thomase Brezinu určitě nemusím představovat, protože kdo právě odrostl dětským střevícům, i kdo už si na ně dávno nepamatuje, ale pro změnu pár těch dětských střevíčků navléká vlastním dětem, ví, o kom je řeč.

Článek: Thomas Brezina píše jak pro dívky (proslula především jeho edice „Klukům vstup zakázán“), tak pro kluky (z těch nejznámějších především „Dračí srdce“). A vzhledem ke čtenosti a stále vysokým nákladům jeho knih – a také jejich překladům do češtiny – patří mezi úspěšné spisovatele.

Vím, o čem „mluvím“, protože mám doma zastoupené obě strany Brezinových příznivců (dceru i syna), kteří přečetli dost jeho knížek na to, aby ve mně vzbudili zájem nahlédnout pod pokličku mého dávno ztraceného dětství.

A tak, když v nakladatelství FRAGMENT letos na jaře vyšla autorova nová kniha „Kočičí holka“, která mě upoutala už svou grafickou úpravou obálky, zvědavě jsem se ponořila do tajuplného příběhu dívky Katie a jejích kamarádů.

Katie žije na tichém a zdánlivě nepříliš zajímavém místě – na ostrově St. Jeremy jen se svým strýcem Royem a starou, popletenou babičkou, kteří si ji vzali k sobě po nečekané smrti jejích rodičů. Od té doby uplynulo už sedm let, ale Katie nikdy nezapomněla. Jenže vzpomínkami se žít nedá, a tak se Katie celkem brzy smířila s tím, že zůstala bez rodičů a zpočátku i bez přátel.

Ty však brzy nachází v sečtělé Lauře a asijském chlapci Mingovi. Společně čelí nezájmu ostatních, kteří je pokládají za „příliš zvláštní“. A že mají pravdu, o tom se brzy přesvědčí i Katie. Brzy poté, co poštou přijde podivný balíček, se začnou dít ještě podivnější věci. Katie má pocit, že ji někdo sleduje a že na ostrově jí hrozí neviditelné nebezpečí. Nečekaně také odhalí Mingovo tajemství, jenž spočívá v zálibě oblékat se do dívčích šatů. Aby ho ujistila, že ho kvůli tomu nezavrhne, svěří se mu se svým podezřením – zdá se jí, že s jejím tělem se dějí zvláštní věci. Vidí ve tmě (jako kočky), dokáže vyskočit výš než jakýkoli jiný člověk, má zostřený čich – a spoustu dalších děsivých příznaků, které nasvědčují jedinému: Její rodiče, biochemici, jí aplikovali kočičí geny.

Jenže se zdá, že Katie má na ostrově nepřítele, který čeká pouze na to, až se prozradí. A aby čtenář zůstal napnutý až do samého konce, dojde na ostrově k vraždě, ze které je obviněna Katiina stará babička. Katie toho má na práci opravdu hodně. Dokázat, že je babička nevinná, utéct svým pronásledovatelům a ještě se vyrovnat s rostoucí náklonností k Mingovi.

Jak to všechno nakonec dopadne? To se dozvíte v knize „Kočičí holka“, kterou doporučuji nejen vašim dětem, ale i vám, rodičům. Já jsem se tedy rozhodně nenudila.

Foto: fragment.cz
04.05.2008 - Radka Zadinová