Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jak bydlí pan Topolánek?Úvodník: Na den vítězství se krom jiných památek a budov běžnému smrtelníku nepřístupných otevřela i slavná Kramářova vila. Návštěva, která do ní zavítala, musela za branou čekat i dvě hodiny, než se předlouhá fronta pohnula směrem k cíli. Ale stálo to rozhodně za to.

Článek: Karel Kramář, první předseda československé vlády, na svém bydlení nikdy nešetřil. Krom této slavné vily si nechal postavit ještě jednu v místě svého rodiště a další na Krymu, aby mohl trávit lépe čas se svou manželkou, Ruskou. Hlavně její vliv dělá z vily architektonický skvost. Novobarokní sloh kloubí s populární secesí a nezdráhá se ani ruské slovanské inspirace. Těžko tedy soudit, do jaké architektonické škatulky tento dům řadit. Zřejmě do své vlastní.

Velkou výhodou zůstala možnost focení. Příjemné průvodkyně dokonce i zacelily prvotní šok z velké fotografie pana Topolánka, zubícího se uprostřed trávníku na každého příchozího. Prohlídka se prováděla samozřejmě pouze v jednom patře a částečně v suterénních prostorách vstupu do zahrady – kde můžete navštívit i skvostné toalety či vyřezávaným dřevem obložený salon.

Karel Kramář si svou vilu nechal postavit na Baště svatého Tomáše, dokonalé panorama patří k přednostem zahrady i výhledu z balkonu u pracovny. Na pozemku 12 tisíc metrů čtverečních se nachází kromě domu (700 metrů čtverečních) i překrásná zahrada s tenisovým kurtem.

V samotném domě si předsedové vlády mohou od roku 1998 (tehdy se stala Kramářova vila jejich sídlem) užívat na 56 místností v podobě ložnic, pracoven, jídelen, hal i salonů, hospodářských budov a samozřejmě i kulečníkového sálu a starých lázní. Nezbývá, než tiše závidět, či kandidovat a stát se premiérem.

Nahoře: výhled z balkónu pracovny pana premiéra
Dole: pohled na vilu ze zahrady, jedna z jídelen
(Foto: autorka)


10.05.2008 - Michaela Wilhelmová