Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nasajte atmosféru EXPO před padesáti lety



Úvodník: Autoři výstavního projektu Bruselský sen se rozhodli návštěvníkům co nejplastičtěji zprostředkovat atmosféru roku 1958. Tehdy se konala světová výstava EXPO v Bruselu, kde hlavní cenu Zlatou hvězdu získal Československý pavilon. Galerie hlavního města Prahy nyní nabízí možnost vrátit se o padesát let zpět a vychutnat prostředí dávného projektu.

Článek:

Výstavu autoři rozčlenili do dvou částí. V počátku na vás dýchne atmosféra poststalinisticko-gottwaldovského období, kterou přiblíží zejména fotografie a autentické exponáty tehdejšího pavilonu. Hmotné ukázky tehdy představovaly objekty Atomia (skulpturální stavba pracující s tvaroslovím dobově aktuální atomové tematiky) a Le Corbusieurův pavilón firmy Phillips. Velmi poutavý a progresivní prvek představuje sklo, které pochází z kolekcí realizací z Uměleckoprůmyslového musea v Praze nebo Kotíkova vitráž. „Nabídneme divákům maximum informací ve vizuální podobě. Rádi bychom prostřednictvím velkoplošných reprodukcí záběrů z expozice evokovali emotivní prostředí pavilonu a mistrné využití scénických prostředků – kontrast světla, tmy a světelné akcenty na skupiny exponátů, modelace pohybu návštěvníků – které bylo pro naši expozici typické,“ popisuje koncept kurátorka výstavy Daniela Kramerová, která je společně s Vandou Skálovou autorkou projektu.

Druhá část výstavy zobrazuje životní styl 1. poloviny 60. let, který v mnoha oblastech znamenal obrat - masové rozšíření televize a vlivu médií, emancipace, domácí spotřebiče, nové způsoby trávení volného času, to vše zásadně změnilo tvář doby. Realizace z oblasti užitého umění a průmyslového designu i ukázky z běžné produkce zde naleznou své zastoupení. Hledání tzv. bruselského stylu proběhne v jednotlivých oblastech od architektury, výstavnictví přes obory užité tvorby (sklo, porcelán, keramika, textil, nábytková tvorba, grafický a průmyslový design). Důležité místo zaujímá soubor nábytku, textilií, skla a porcelánu, který úspěšně prezentoval Československou republiku i na následujícím XII. trienále užitého umění v Miláně v roce 1960.


Návštěvníci výstavy mají možnost zakusit to podstatné ze „zázračné výstavní prezentace“ tehdejšího strojírenství, historie, vědy a písemnictví, užitého umění i převratné Laterny Magiky. Expozice je zároveň seznámí i s každodenním životem v Československu druhé půlky 50. let a počátku 60. let,“ říká jedna z kurátorek výstavy Daniela Kramerová.

Nezbytnou součást výstavních projektů tvoří i doprovodné programy a Bruselský sen není výjimkou. Vybrat jste si mohli např. z:
kino Světozor - přehlídka filmů z počátku 60. let, bývalá restaurace PRAHA EXPO 58 - vysílání stylizovaného programu pražské Radio.

Městská knihovna - poslechové pořady s názvem Hudba v časech Expo se známými hudebními publicisty Alešem Opekarem a Radkem Diestlerem.

Soubor divadla Laterna magika připravil k Bruselskému snu představení CODE 58.08.
Městská knihovna - představení BLACKMOONS - extrémní klauniáda.

Stejně, jako k jiným výstavám, pořádá Galerie tematické přednášky, zejména pak 25. června setkání s pamětníky přípravy, realizace i samotného provozu československé expozice v rámci Světové výstavy EXPO 58 v Malém sále Městské knihovny.

Výstava se koná od 14. května do 21. září v Městské knihovně v Praze (síň patřící GHMP) a poté se přesouvá do Moravské galerie v Brně na období 21. listopadu – 1. března příštího roku.

Více o projektu na www.expo58.info.
Zdroj a foto: www.expo58.info (nahoře - Atomium; dole Philips)




19.06.2008 - Aneta Šimonková