Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Karikaturista Jiránek sedmdesátníkemÚvodník: Typická kresebná zkratka doplněná stejně úsporným verbálním vtipem, je to, co nás již půl století okouzluje. Jiránkův rukopis je nezaměnitelný, laskavý, břitký i humorný, však posuďte sami: „ Silueta náhrobku doplněná textem: Zde leží zasypán umělými hnojivy zdravý selský rozum.“

Článek:
Galerie La femme Vladimíru Jiránkovi připravila narozeninovou párty v podobě výstavy kreseb a grafik, které alespoň částečně mapují umělcovu cestu. Narodil se 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Celým životem se prokreslil a jeho karikatury se staly pro český národ přímo symbolickými. Spolupracoval s řadou časopisů, např. Dikobraz, Mladý svět, Literární noviny a Živa. V posledních letech pravidelně přispíval do Lidových novin, Mladé fronty DNES, Hospodářských novin a Reflexu. Dokáže každodenně aktuálními kresbami výstižně glosovat veřejný život.

Nejen vtipy živ je Jiránek, ale i ilustrace knih mají obrovskou vypovídající hodnotu. Jen namátkou otevřeme knížky Jak jsem bránil přírodu (J. Velek, 1980), Parkinsonovy zákony (C. N. Parkinson, 1984), Zákaz vjezdu do ráje (J. &Stroblová, 1987), Příběhy pro dvě nohy (J. Velek, 1988), Život jako štafeta (J. Marhounová, 1988), Sen a snění (M. Černoušek, 1988), Cesty a poutníci (J. Vácha, 1989), Stará dáma se baví (L. Vaculík, 1990).

Je autorem jedenácti knih kreseb, např.: Všichni jsem demokrati (1992), Omilovánky (1995), Doktorská knížka (1997), Zakázaný Jiránek (1998). Pracoval i jako scénárista a režisér, vytvořil řadu krátkých filmů, jež byly mnohokrát oceněny. V roce 1998 získal cenu Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých".

Vtipná výstava, které porozumí všichni, skotský dudák, český skeptik i německá selka, je v Galerii La Femme přístupná divákům od 9. do 28. června. Obohacují ji i zastřené až snové olejomalby jeho mladšího bratra, grafika a malíře Miroslava Jiránka.

A ještě jeden psychiatrický vtípek na závěr„Ne, pane Hovorka. Dnes žádné výpravy do dětství! Minule jste se posral.“

Foto: autorka

Oslavenec s mladším bratrem Miroslavem


17.06.2008 - Jindřiška Kodíčková