Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zpoždění Leonarda CohenaÚvodník: Dokážu toho spoustu zadržet; nemluvím, dokud vody nevystoupí z břehů a neprotrhnou přehradu.“ A tak se mi podařilo zadržet tuhle knihu až do 21. století.

Článek:
Básnická Kniha toužení navazuje např.na sbírky Smrt muže, který patřil jedné ženě, Výbor z poezie, Kniha milosrdenství, Květiny pro Hitlera, přeložené do češtiny. Vznikala postupně, již od devadesátých let. Většina textů má rodný list vypsaný v indické Bombaji nebo v zen buddhistickém klášteře na hoře Mt. Baldy, kde autor v naprosté slovní tichosti, pouze za zvuků zvonků, hledal soustředění k následné explozi slov a myšlenek.

I když kanadského písničkáře Leonarda Normana Cohena (* 21. září 1934 v  Montrealu) více proslavila úspěšná hudební kariéra, jeho uměleckou tvorbou se neustále a trvale vine i nit básnická a prozaická. Stejně jako písně, i básně mají hluboký citový podtext, všímají si mezilidských vztahů, hrají si s podobami lásky, hledají smysl života, obávají se nemohoucího stáří, rozjímají o osvobozující roli smrti, neopomíjejí téma židovství a náboženství obecně, sledují společensko -politické jevy.

A protože o básních se nepíše, protože básně se čtou, šeptají, naléhavě křičí i růžově píší... proto malou návnadu:

Cesta je příliš dlouhá
Obloha nemá konec
A roztoulané srdce
Skončí jako bezdomovec


A zbývajících dvě stě třicet šest stran konfesionálně upřímných, lyrických i společensky angažovaných strof s vlastní grafickou úpravou už čeká na své chápavé čtenáře.

Cohen Leonard, Kniha toužení
Vydalo nakladatelství ARGO v roce 2008
Foto: www.argo.cz


05.07.2008 - Jindřiška Kodíčková