Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Výlety za slavnými filmovými místy



Úvodník: Zajímá vás, kde stojí chalupa dědy Komárka z Na samotě u lesa? Do jakého rybníka spadl princ Vašek při vychloubání se „šíleně smutné princezně“ Helence, nebo který hrad opravovaly děti, společně s trpaslíky ve filmové komedii Ať žijí duchové? Knížka Radka Laudina, Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku, odpoví na tyto a další zajímavé otázky, které tíží nejednoho milovníka českého filmu.

Článek: Populární edici „Tipy na výlety“ nakladatelství Fragment tentokrát rozšiřuje originální a zajímavá publikace, pojednávající o místech natáčení známých českých filmů a seriálů. Autor Radek Laudin, redaktor MF Dnes, vybral 30 lokalit, jež se nesmazatelně zapsaly do paměti diváků skrze televizní obrazovky či filmová plátna. O tom, že tento výběr je skutečně povedený, dosvědčují zvučné názvy, jakými jsou Marečku, podejte mi pero, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Ostře sledované vlaky nebo Tři oříšky pro Popelku. Knížka zahrnuje většinu filmových hitů na motivy scénářů Zdeňka Svěráka. Čtenář tak zjistí současnou podobu Křečovic alias „Vesničky střediskové“ nebo ulice, v níž parkoval svůj nesmrtelný „hadrák“ Josef Abrahám v roli prchajícího vrchního Vrány.

Zkrátka nepřijdou ani seriálové legendy. Autor odkrývá pravdu o umístění „Sovího hradu“, bydliště nejslavnějšího českého doktora z Nemocnice na kraji města. Jaroslava Dietla knížka připomene ještě na podruhé při návštěvě sklárny v Tasicích, filmového působiště Jakuba Cirkla ztvárněného Luďkem Munzarem v „Synové a dcery Jakuba skláře“. Kromě výše zmíněných v knize nalézáme další kapitoly věnované například Arabele, Chalupářům nebo dokonce jednomu z 30 případů majora Zemana.

Kapitoly, pojmenované podle konkrétních filmařských počinů, obsahují současné fotografie vybraných míst doplněné dobovými snímky z natáčení. Přidružený text nesestává pouze ze suchého popisu tras vedoucích ke kýženému cíli, ale zahrnuje též informace o historii zobrazených objektů a výčet ostatních lokalit, v nichž jednotlivá díla vznikala.
Knížka disponuje orientační mapou
se zanesenými čísly kapitol a kromě funkce turistického průvodce publikace poslouží jako zdroj základních dat týkajících se probíraných filmů či seriálů.

Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku lze patrně označit za jednu z nejpovedenějších jarních novinek. Svým obsahem a zpracováním obohatí stejně tak výletuchtivé jedince, jako pasivní diváky, kteří si zase jednou, namísto televize, dopřejí poklidný knižní večer pod lampou.

Radek Laudin, Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku
vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008
Zdroj foto:
www.fragment.cz



18.06.2008 - Kateřina Sovová