Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zpráva o cestě na Severní pólÚvodník: Dvanáctý duben roku 2008, 11:57 hodin. "Severní pól je dobyt!" Vítězné zvolání z úst Petra Horkého a Miroslava Jakeše, dvou českých polárníků, kteří si zvolili zatím nejdelší českou trasu k severní točně. O jejich úspěchu se můžete dočíst v knize Zpráva o cestě na SEVERNÍ PÓL.

Článek:

Petr Horký, známý dokumentarista a autor šedesáti filmů ze sedmdesáti zemí světa se v dubnu roku 2008 rozhodl uskutečnit dlouho plánovanou cestu k severní točně. Dobýt severní pól byl již jeho klukovský sen a v roce 2007 mu plány zhatilo nečekané zdražení služeb poskytovanými Rusy na stanici Barneo. Na pól došel zatím nejdelší trasou, jakou kdy česká expedice podnikla. Během několika dní ušel se svým průvodcem Miroslavem Jakešem kolem 150 km. Po zdárné expedici Petr Horký píše tuto knihu a kompletuje film ze záběrů točených při zdolávání točny. Útlá kniha o 125 stranách je krásným svědectvím a zpovědí polárníkovy duše v nekonečných bílých pustinách. Od knihy jsem spíše očekával suchou četbu s geografickými údaji. V podstatě jsem čekal spíše dokument o severním pólu. Naštěstí mě tato kniha překvapila pravým opakem. Kniha není jen strohý dokument o plovoucím ledu, ale jedná se hlavně o myšlenkové pochody obyčejného člověka za polárním kruhem. Barvitě líčí samotnou přípravu celé expedice, její průběh i to, co následovalo po ní. Petr Horký se na své cestě setkal se spoustou zajímavých lidí, bez kterých by si neuvědomil některé důležité věci a tato kniha by nebyla taková, jaká je. Kniha se čte, jak se říká, jedním dechem. Má svižný ráz a k pocitu rychlého tempa napomáhají i velmi krátké kapitoly o 4-5 stranách. Petr Horký v knize uvádí vše od příprav expedice až po její návrat a vypráví poutavý příběh. Vypráví o nekončícím pochodu za krutých mrazů, o zdolávání puklin v ledu i strachu z ledních medvědů. Obrací se k českému géniovi Járu Cimrmanovi, jehož hru „Dobytí Severního pólu“ nese v útrobách svého batohu. Stejně tak nese i láhev české vodky Amudsen, aby uctil památku velkého polárníka Amundsena a alespoň takhle symbolicky zajistil, aby Amundsen stanul v cíli svého velkého snu, kam se za svého života nikdy nedostal. Jak DVD, tak láhev vodky později zakopává do sněhu pod souřadnicemi 90°00´. Kniha je doplněna několika poutavými fotografiemi. Nechybí ani tzv. živé obrazy, které polárníci ztvárnili po vzoru Járy Cimrmana.

Jestliže hledáte dokument o Severním pólu, tak tato kniha asi nebude přesně pro Vás, ale jestli dáváte přednost poutavým cestopisům, které jsou psány tak, aby Vám při čtení navodily úsměv na rtech, pak tohle je přesně kniha, jakou hledáte. Jedná se o zpověď za polárním kruhem. Petr Horký si občas pohraje s filozofickou otázkou, ale jen v malé míře a po chvíli se opět vrací k poutavému vyprávění.


Zpráva o cestě na Severní pól – Petr Horký, vydal Daranus

Obálka převzata z knihycz.cz17.07.2008 - Martin Mišo