Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Znásilnili ji, pak se stala andělemÚvodník: Těžko říct, jestli věděla co dělá. Prostě vypnula motor a vystoupila z auta. To, co pak následovalo, ji patrně bude provázet po zbytek života. Jenže, proč to udělala? Dráždivě zneklidňující polemika o lidském bytí, pekle a andělech mezi námi. Dámy a pánové, Ráj ztracený.

Článek: Cees Nooteboom patří k současným špičkám nizozemské literatury. Jeho dosavadní tvorba je proslulá používáním dvojsmyslností, skrytých významů, které prý dokáže odhalit jen hrstka nejpovolanějších intelektuálů.
 
Ráj ztracený už podle názvu napovídá, že minimálně prvními dvěma výše zmíněnými znaky pověsti svého autora nepochybně dostojí. Po přečtení prvních stránek je jasné, že tahle útlá knížka má k rodokapsům opravdu daleko. Nooteboomův jazyk opravdu patří mezi náročnější, ale při troše soustředění čtenáři nabízí příjemnou změnu, což nemusí být vždycky na škodu.
 
Po tak trochu zbytečném znásilnění odjíždí Alma se svou nejlepší přítelkyní do Austrálie, aby objevila vysněné místo jejich společného dětství. Otřesená mladá žena zbožňující cokoliv, co alespoň vzdáleně připomíná andělskou tvář, pomalu rozplétá klubíčko vlastních pocitů. (Znalému čtenáři svým chováním mnohdy připomene postavu Kate z Bowlesova románu Pod ochranou nebe.) Finanční rezervy však nejsou nekonečné. Obě ženy záhy přijímají netradiční „brigádu“ a stávají se, alespoň na nějaký čas, oživlými anděly. Pro obyčejného člověka však může být takové setkání osudové.

Ačkoliv první část Ráje ztraceného vyznívá těžce filosoficky, vyprávění rekreanta německých lázní, v části druhé, na čtenáře působí zcela opačným dojmem. Právě skutečnost, že obě, v podstatě povídky, napsal stejný autor, podtrhávají Nooteboomova génia. Zajímavá hra se čtenářem v prologu a její dořešení v epilogu Ráje ztraceného, dodávají knize skutečně mystickou atmosféru a především příjemně pobaví.

Pokud hledáte netradiční a zajímavý pohled na současný svět, ženskou či andělskou duši (mají andělé duši?!), Ráj ztracený je tu pro vás.

Ráj ztracený
Cees Nooteboom
Formát: 130x200
Počet stran: 132
Běžná cena: 189Kč
Nakladatelství:Paseka

Foto:
www.paseka.cz23.07.2008 - Kateřina Sovová