Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Recept na spokojený život



Úvodník: Půl kila štěstí a deset deka humoru důkladně zamícháme a pak přisladíme dvěma vrchovatými lžícemi optimismu. Ale ne, dělám si samozřejmě legraci. Opravdový recept na spokojenost spočívá v naší schopnosti, jak se umíme vypořádat se starostmi. Pokud s tím máte jen trochu problém, jste pesimističtí, smutní, nazlobení, nemocní nebo apatičtí, rozhodně byste se měli pokusit takovou schopnost získat. Jak na to, to vám poradí učebnice vnitřního klidu nazvaná Jak se zbavit starostí a začít žít, kterou napsal Dale Carnegie.

Článek: Jedná se o psychologickou příručku, zpracovanou na základě sesbíraných zkušeností a pětileté práci v laboratoři zaměřené na boj proti starostem. Autor zde popisuje mnoho skutečných osudů lidí, kterým se různým způsobem podařilo překonat svou životní krizi a na základě těchto jejich zkušeností pak vypracoval hned několik návodů na spokojený život.

Stačí tak málo, řídit se těmito doporučeními. A jelikož v textu je jich skutečně mnoho, určitě se nevyplatí tyto rady shltnout všechny najednou. Jedná se o knihu, která by se neměla jen číst, ale denně vstřebávat. Jistě se najde pár jedinců, kteří se chopí jednoho návodu a začnou ho okamžitě praktikovat. Myslím ale, že pro většinu z nás takový akční přístup vhodný není, i sám Carnegie doporučuje vypsat si pár hesel a denně si je připomínat. Pomalu uvádět v praxi zdejší návody. To je nejlepší způsob, jak natrvalo změnit svůj životní styl a stát se spokojeným, třebas přese všechny prožité životní katastrofy. Není třeba se toho bát, vždyť pokud chceme zhubnout, také se nám to těžko podaří za jedinou návštěvu posilovny.

Na začátku jsem mezi našimi problémy uvedla nemoc. Zdá se velmi naivní, bojovat proti nemoci zbavením starostí, ale Carnegie na mnoha zřejmých příkladech dokládá, že lidé, kteří žijí ve stresu a napětí, bývají častěji a více nemocní než lidé, kteří umí i ve vážné situaci zachovat klid a humor. Carnegie tak v praxi ukazuje fungování teorie o propojení duševního s fyzickým. Jistěže každý nemocný si přeje být zdráv, rozdíl se nachází v tom, zda proti chorobě bojujeme s podvědomými obavami z budoucnosti, nebo zda se smíříme s vidinou budoucnosti nejhorší a snažíme si užít každé maličkosti, byť třeba toho, že venku svítí slunce nebo jsme si pochutnali na výborném čaji.

Paradoxně ten, který přestane proti osudu bojovat (tím nemyslím apatii, ale smíření se a uvolnění), má největší šanci ho změnit. To platí i u všech dalších starostí, v práci nebo doma. Na 300 stranách nás Dale Carnegie takovému uvolnění učí. V jednotlivých kapitolách proložených mnoha trefnými citáty se tak dozvíme, jak analyzovat a řešit své problémy, jak si prodloužit život o hodinu denně, jak si vytvořit duševní postoj, který nám přinese klid a štěstí, či proč a jak se naučit ignorovat nespravedlivou kritiku. Na konci každé části se nachází důležitá shrnutí „v kostce“, o kterých si možná pomyslíte „vždyť já tohle všechno vím, ale pravda, vždy se podle toho nechovám“.

Kniha „Jak se zbavit starostí a začít žít“ poprvé vyšla v roce 1948 a od té doby se jí prodalo přes 6 milionů výtisků. Používá se jako učebnice v Kurzech řečnického umění a mezilidských vztahů Dala Carnegieho (autor byl lektorem těchto kurzů). Její poznatky jsou platné dnes, stejně jako před padesáti lety, na jednom či druhém kontinentě. Každý z nás jsme originál, ale obavy prožíváme všichni stejné – o zdraví, své milované, práci, majetek či úspěch. A pokud někdo z nás prožil skutečnou tragédii? S Dalem Carnegiem má i on stále šanci na radostné chvíle. Míra našeho neštěstí totiž nespočívá v počtu prožitých tragédií, ale v tom, jak se s nimi vypořádáme.

„Duše je místem sama o sobě a dovede nám nebe změnit na peklo a peklo na nebe.“
 (Milton)


Carnegie Dale, Jak se zbavit starostí a začít žít
vydalo nakladatelství TALPRESS Praha
Foto: knihycz.cz


Jak zkvalitnit svůj život pomocí této knihy: http://literarnistrom.cz/?p=914



02.08.2008 - Renata Šindelářová