Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vraždil černoch nebo zhrzený milenec?



Úvodník: Ponoříme se do zamlženého, značně vzdáleného sedmého století a opět se setkáme se sestrou Fidelmou a Eadulfem - jak jinak, než při řešení záhadných vražd. Jejich jediným, na první pohled patrným vodítkem, je svit měsíčního úplňku. Zpočátku se zdá, že on, jako jediný svědek, toto hrozivé tajemství rozpustí v raním svítání.

Článek:
Fidelma a Eadulf tráví po narození syna dlouhé měsíce v Cashelu. Zatímco Eadulf klid rodinného krbu vítá, Fidelmou cloumá nepokoj. Mateřství ji nenaplňuje a stýská se ji po hektických dobách, kdy putovala Irskem a řešila zločinné události a záhady:
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=6588

Z její letargie ji vytrhává spěšný příjezd bratrance Becca, který přichází žádat o pomoc. Na jeho území byly za svitu úplňku během třech měsíců brutálně zavražděny tři mladé dívky. V obyvatelích to pochopitelně vyvolává zášť vůči jednotlivým podezřelým a snahu vzít spravedlnost do vlastních rukou. Fidelma se dlouho nerozhoduje a za svítání ujíždí vstříc vyšetřování a dobrodružství.

Na území kmene Cinél na Áeda se postupně seznamuje se všemi nařčenými, objevuje i další neshody a dávné křivdy, které mohly vyústit do jednotlivých vražd. S Fidelmou sledujeme, co dokáže rozvášněný, na chvíli zdravého rozumu zbavený dav, jak se předsudky, neznalost a strach z odlišnosti mění v prudkou nenávist, co dokáže nezměrná touha po majetku i zaslepená víra. Úkolem Fidelmy je nejen usvědčit vraha, ale i ochránit ty, kteří byli zpočátku nařčeni. Že se přitom sama dostane do značných potíží, netřeba zdůrazňovat. Zrovna tak ani to, že zapeklitý případ díky logickému sledování sotva postřehnutelných nitek stop, úspěšně vyřeší.

Peter Tremayne, odborník na keltské dějiny, napsal s využitím svých odborných znalostí již mnoho detektivních románů, v nichž cestu spravedlnosti vytyčuje sestra Fidelma. Kromě klasického napětí, jež od detektivky požadujeme, jde autor mnohem hlouběji. Nenápadně, a přesto důrazně vytváří obraz středověkého Irska, překvapivě velice moderní. Staví do protikladu i souladu ženský a mužský element a na postavě vzdělané, urozené i značně emancipované Fidelmy prezentuje dnes populární gender tematiku, kterou bychom v té době, přiznejme si to, nečekali. Ani ochranu žen ve společnosti i manželství apod. Vyspělé zákonodárství, které, pokud bude realizováno osvícenými a poctivými lidmi, jako v tomto případě, přispívá k odhalení pravdy a potrestání usvědčených viníků. Zároveň můžeme posoudit protikladné tendence v zanikajícím pohanském kultu (přesto dodnes živé) a nově prosazovaném křesťanství.

       
                                                                   
Peter Tremayne (*10.3.1943 v Coventry ve Warwickshire), vlastním jménem Peter Berresford Ellis. V jeho rodišti lze doložit rodinu Ellisových až do roku 1228 a jeho matka pocházela ze staré sussexské rodiny saského původu. Díky bohaté rodinné historii, již představují irští, skotští, velšští a bretonští předci, se zaměřil na studium Keltů a keltské kultury. Poté se však rozhodl pro novinářskou profesi, v níž bohatě využil své historické vzdělání. Jako autor je pozoruhodný značným rozptylem zájmů: Jeho práce odborné – o Keltech v Itálii a v Řecku, o postavení keltských žen, irské mytologii, keltské mytologii a další – a biografie literátů, kteří jej zaujali, spolu s beletrií v žánru fantasy a historickými romány vypovídají o spisovateli vskutku plodném, s nevídaným záběrem. Dosud vydal 77 knih, 60 povídek a kromě toho publikoval četné přednášky a novinové články. Pod pseudonymem Peter Tremayne vydal 37 knih, z nichž právě detektivní příběhy o sestře Fidelmě, s využitím znalostí staroirského práva, mu vynesly velkou popularitu.

                                                                             

Tremayne, Peter: Zlý úplněk
Vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2008


Foto: www.ivysehrad.cz

11.10.2008 - Jindřiška Kodíčková